fbpx

Jakie są rodzaje grup na Facebooku i co może administrator?

Facebook Marketing Social Media

Grupy na Facebooku można zakładać bardzo łatwo, a ich potencjał wciąż rośnie. Użytkownicy na grupach są bardzo aktywni i udostępniają wiele wartościowych postów i informacji. Liczba członków grupy, a także jej charakter może zależeć wyłącznie od ciebie jako administratora. Masz możliwość kontroli nad udostępnionymi informacjami i komentarzami. Z tego artykułu dowiesz się, jakie rodzaje grup istnieją na Facebooku, jakie mają wady i zalety oraz jakie uprawnienia posiadają ich administratorzy.

Gdy tworzysz grupę na Facebooku możesz wybrać trzy rodzaje ustawień prywatności. Każdy z nich daje różne możliwości i ograniczenia dla użytkowników. Grupa może mieć charakter otwartej, zamkniętej lub tajnej. W zależności od wybranego typu będziesz miał więcej lub mniej kontroli nad jej publikacjami i zasięgiem.

Kto może zobaczyć grupę i jakie są rodzaje ustawień prywatności?

W przypadku grup otwartych, każdy może zobaczyć grupę, jej nazwę oraz opis poprzez zwykłe wyszukiwanie, np. w wyszukiwarce Google. Takie same zasady dotyczą grupy zamkniętej. Grupę tajną mogą zobaczyć jedynie jej aktualni i byli członkowie.

Jeśli chodzi o znalezienie grupy przez wyszukiwanie na Facebooku to tylko użytkownicy tego portalu społecznościowego będą mogli znaleźć konkretną społeczność, jeśli oczywiście będzie to grupa otwarta lub zamknięta. Grupę tajną mogą znaleźć jedynie jej aktualni członkowie.

Ważną informacją dla użytkowników jest także lista członków należących do grupy. W tym przypadku w grupie otwartej, aby zobaczyć listę trzeba być użytkownikami Facebooka. Natomiast w grupie zamkniętej i tajnej, listę członków mogą zobaczyć jedynie osoby należące do grupy.

Jakie zasady dotyczą administratorów i moderatorów grup i co mogą udostępniać?

Administrator i moderator to dwa rodzaje najważniejszych ról zarządzających na grupach. W hierarchii to administrator ma większe uprawnienia niż moderator, ale w codziennym zarządzaniu grupą nie ma to większego znaczenia.

Do przywilejów administratora należy nadawanie innym członkom uprawnień administratora lub moderatora, jak i usuwanie ich z osadzonych stanowisk. Administrator może oczywiście zarządzać ustawieniami grupy, zmieniać nazwę, zdjęcia w tle i edytować opis grupy. To on decyduje, jakie informacje będą widoczne dla użytkowników. Ma to dość duże znaczenie, ponieważ właściwy opis i szczegółowe informacje potwierdzają rzetelność grupy i mogą zachęcić więcej osób do dołączenia do niej.

Do wspólnych obowiązków administratora i moderatora należy zatwierdzanie i odrzucanie próśb o dołączenie do grupy, zatwierdzanie i usuwanie postów, likwidowanie komentarzy pod postami a także przypinanie i odpinanie postów. Administrator i moderator mogą również zablokować niektórych członków grupy lub całkowicie ich z niej usunąć.

W grupie otwartej i zamkniętej wszyscy użytkownicy Facebooka mogą zobaczyć kto jest administratorem i moderatorem grupy, a w przypadku grupy tajnej zrobią to tylko jej aktualni członkowie.

Kto może zobaczyć posty i treści udostępniane na grupach?

Dzielenie się informacjami, udostępnianie postów i uzyskanie opinii od innych użytkowników to jeden z głównych powodów powstania grup. Posty dodawane w grupie otwartej może zobaczyć każdy, kto na nią wejdzie. W grupach zamkniętych i tajnych posty mogą zobaczyć jedynie ich aktualni członkowie.

W grupach można również tworzyć zdarzenia dotyczące grupy. W grupie otwartej zdarzenia mogą widzieć wyłącznie użytkownicy Facebooka, np. w aktualnościach lub w wyszukiwarce Facebooka. W grupie zamkniętej i tajnej zdarzenia mogą widzieć jedynie jej aktualni członkowie.

Kto może prosić o dołączenie do grupy?

W zasadzie każdy użytkownik Facebooka może wysłać prośbę o dołączanie do grupy otwartej i zamkniętej. To, czy prośba zostanie zaakceptowana zależy wyłącznie od administratora i moderatora. Niekiedy stosują oni pytania pomocnicze do weryfikacji przyszłych członków by łatwiej dodawać tych, którzy uczciwie będą korzystać z zastosowania grupy i przestrzegać jej regulaminu.

W przypadku grupy tajnej prośbę o dołączenie do grupy może wysłać tylko były członek tej grupy. Wynika to z rodzaju grupy. Ze względu na to, że jest tajna inni użytkownicy nie wiedzą o jej istnieniu, więc nie wyślą do niej prośby o dołączenie. Nowych członków do grupy tajnej można dodać jedynie od „wewnątrz”, czyli musi to zrobić administrator, moderator lub któryś z aktualnych członków.

W zależności od przeznaczenia grupy mamy możliwość całkowitego jej zamknięcia dla wybranych osób, a także stworzenia otwartej grupy dla wszystkich zainteresowanych jej tematyką. Zaletą grup otwartych jest niewątpliwie ich zasięg. W takiej społeczności liczba osób chcących dołączyć nie jest niczym ograniczona. Niemniej jednak może to się również przerodzić w jej wadę. Wśród użytkowników takiej grupy mogą znaleźć się spamerzy, którzy swoimi postami lub komentarzami będą zaśmiecać tablicę, co może zniechęcić do uczestnictwa w grupie jej wartościowych członków. Rozwiązaniem tego mogą być grupy zamknięte, które pozwalają na weryfikację dołączających osób. Także treści udostępniane na takiej grupie będą docierać wyłącznie do zainteresowanych członków grupy.

Grupy tajne są głównie skierowane do użytkowników, którzy chcą pozostać w wąskim gronie użytkowników i cenią sobie prywatność. Nikt spoza grupy nie będzie nawet wiedzieć o jej istnieniu, co uchroni ją przed spamerami czy niechcianymi prośbami o dołączenie.

    FORMULARZ KONTAKTOWY

    Czy jesteś ciekaw naszej oferty?

    Jeśli tak skontaktuj się z nami!