fbpx

Jak pozycjonować stronę w Google?

Google Pozycjonowanie stron

Jak pozycjonować stronę w Google? Wyszukiwarką, pod którą najczęściej pozycjonujemy stronę internetową, jest Google. Powodem jest fakt, iż obecnie korzysta z niej zdecydowana większość internautów. Jak pozycjonować witrynę, aby była ona widoczna w Google?

Efektywne pozycjonowanie, czyli słowo o algorytmach wyszukiwarek

Osoby, które nie mają większej wiedzy w temacie pozycjonowania stron www, często zadają sobie pytanie, dlaczego optymalizujemy witrynę właśnie pod konkretną wyszukiwarkę? Otóż każda z nich, Google i inne, są odpowiednio „zaprogramowane”. Oznacza to, że pewne elementy na stronie są przez wyszukiwarkę pożądane, inne natomiast odrzucane. Mówimy tutaj o algorytmach wyszukiwarek, które pisane są przez doświadczonych programistów. Choć są one podobne, różnią się między sobą w zależności od konkretnej wyszukiwarki. Stąd też nie możemy postrzegać pozycjonowania jako ogólnego terminu – mówimy głównie o pozycjonowaniu w kontekście konkretnej wyszukiwarki. W Polsce największą popularność zdobyła wyszukiwarka Google, z której korzysta niemal 95% internautów. Eksperci szacują, że w najbliższym czasie nie ulegnie to zmianie, zatem nic dziwnego, że właściciele witryn internetowych pozycjonują je pod Google. Pozostaje pytanie, jak to zrobić?

Content, czyli treść

Strona internetowa może istnieć bez grafiki, lecz nie zaistnieje bez treści. Internauci, korzystając z konkretnej witryny, poszukują wartościowych dla siebie informacji. Stąd też pierwszą, najważniejszą rzeczą w pozycjonowaniu, jest treść. Google jasno określa, jakie treści promuje, a jakie odrzuca. Muszą być one przede wszystkim unikalne – kopiowanie jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, ale i negowane przez Google. Nawet, jeśli treści pisaliśmy samodzielnie i pochodzą one z serwisów należących do nas, ich ponowne użycie nie jest dobrze postrzegane. Treści muszą przedstawiać jakąś wartość dla potencjalnego użytkownika – pisanie „o niczym” absolutnie nie wchodzi w grę. Bardzo ważny jest również układ tekstu, czyli jego formatowanie. Zgodnie z zasadami SEO, w tekście powinny znaleźć się pogrubienia, wyliczenia czy nagłówki. Wszystkie te aspekty wpływają również na odbiór treści przez użytkownika, dzięki czemu staje się ona dla niego bardziej przystępna i atrakcyjna. Co istotne, content powinien być stale aktualizowany – nie sposób stworzyć jednej treści, która będzie nam towarzyszyć przez cały czas istnienia strony www.

Frazy kluczowe

Mówiąc o contencie, nie możemy zapominać o frazach kluczowych, na jakie pozycjonowana jest strona www. Użytkownicy wpisują bowiem w wyszukiwarkę konkretne słowa kluczowe, pod które wyszukują towar lub usługę. Dlatego też bardzo ważny jest dobór właściwych fraz, na które będzie pozycjonowana nasza strona. Ważne, aby używać fraz zarówno z krótkiego, jak i długiego ogona. Ich prawidłowy dobór pozwala w jeszcze efektywniejszy sposób optymalizować treści.

Grafika – nie za mało, nie za dużo

W kontekście pozycjonowania strony w Google, dużą rolę odgrywa grafika. Teoretycznie możemy prowadzić stronę, opartą wyłącznie na tekście, jednak nie będzie ona atrakcyjna ani dla wyszukiwarki, ani dla odbiorcy. Niemniej jednak, zwróćmy uwagę na dobór konkretnych obrazów. Powinny być one powiązane tematycznie ze stroną bądź z danym wpisem. Nie umieszczajmy ich w zbyt dużej ilości, a przed wgraniem na stronę dopasujmy ich format, tak aby grafika była czytelna dla odbiorcy i dla wyszukiwarki. Strony internetowe, na których znajdują się różnego typu obrazy, zwykle znajdują się na wyższych pozycjach w Google.

Link building

W pozycjonowaniu strony w Google pomoże nam link building, czyli pozyskiwanie linków. Mówimy tutaj zarówno o linkach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Linki wewnętrzne możemy stosować samodzielnie, na przykład umieszczając we wpisach odnośniki do naszych produktów. Pozyskanie linków zewnętrznych stanowi o wiele większe wyzwanie. Muszą one pochodzić z wartościowych stron www – tylko takie linki promowane są przez Google. Często właściciele stron internetowych zwyczajnie kupują linki, ewentualnie stawiają też na efektywną wymianę linków. Oznacza to, że nasze linki znajdą się na czyjejś stronie www, podczas gdy my będziemy promować linki naszego partnera. Pozyskiwanie linków to trudne zadanie, które zazwyczaj pochłania sporo czasu.

Bezpieczeństwo strony i inne aspekty

Google zwraca uwagę nie tylko na jakość strony www, ale również na kwestie związane z bezpieczeństwem. W pierwszej kolejności promuje witryny, które są odpowiednio zabezpieczone. Jest to niezwykle istotne w przypadku sklepów internetowych, w których klienci podają swoje dane osobowe i przez które dokonują płatności. Zwróćmy uwagę na czas ładowania strony – im szybszy, tym nasza witryna ma szansę zająć wyższą pozycję w wyszukiwarce Google. Dostosujmy stronę internetową do urządzeń mobilnych – tego typu witryny są promowane przez Google. Wersja mobilna zdobywa także uznanie wśród internautów, bowiem trudno jest przeglądać na telefonie czy tablecie witrynę, która dostosowana jest wyłącznie do dużych ekranów. 

    FORMULARZ KONTAKTOWY

    Czy jesteś ciekaw naszej oferty?

    Jeśli tak skontaktuj się z nami!