fbpx

Jak wdrożyć SSL?

Pozycjonowanie stron

Jak wdrożyć SSL?. Omawiając temat tego, jak w odpowiedni sposób wdrożyć SSL do SEO należy wiedzieć czym jest SSL. Otóż, pojęciem SSL określa się nic innego, jak specjalnego rodzaju protokół sieciowy, który w chwili obecnej stał się powszechnie przyjętą kwestią odnoszącą się przede wszystkim do szyfrowania wszystkich potrzebnych danych, które są w obiegu internetowym. Z takiego rozwiązania korzysta wiele ważnych instytucji, w których przechowywane różnorodne dane klientów, a do instytucji takich można zaliczyć między innymi banki. 

SSL – kro po kroku

  1. Użytkownik łączy się z usługą obsługującą SSL, taką jak witryna internetowa.
  2. Aplikacja użytkownika żąda klucza publicznego serwera w zamian za własny klucz publiczny. Ta wymiana kluczy publicznych umożliwia obu stronom szyfrowanie wiadomości, które może odczytać tylko druga strona.
  3. Gdy użytkownik wysyła wiadomość na serwer, aplikacja używa klucza publicznego serwera do zaszyfrowania wiadomości.
  4. Serwer odbiera wiadomość użytkownika i odszyfrowuje ją za pomocą swojego klucza prywatnego. Wiadomości odsyłane do przeglądarki są w podobny sposób szyfrowane za pomocą klucza publicznego generowanego przez aplikację użytkownika.

Kryptografia klucza publicznego jest podobna do używania kłódki. Sama kłódka jest kluczem publicznym, a kombinacja jest kluczem prywatnym. Serwer dystrybuuje swoją kłódkę, którą każdy może użyć do zamknięcia drzwi lub skrzynki. Kłódki nie da się jednak otworzyć bez kodu, który zna tylko serwer.

Jakie zalety płyną z zastosowania protokołu SSL?

Otóż, jeżeli chodzi o kwestię zalet płynących ze stosowania protokołu SSL to należy powiedzieć przede wszystkim o tym, że dzięki jego zastosowaniu istnieje możliwość zabezpieczenia danych przed dostaniem się w niepowołane ręce. Zastosowanie protokołu SSL wiąże się również z pełni szyfrowaną komunikacją na danym serwerze. W związku z tym nie tylko poufne dane są chronione, ale również wszystkie podane informacje na danym serwerze odnoszące się do adresów e-mail, danych kont bankowych, czy też informacji odnoszących się do podawanych haseł. 

Jakie dane zawiera certyfikat szyfrowania, jakim jest SSL?

Jeżeli chodzi o dane, jakie zawiera certyfikat szyfrowania, jakim jest SSL to trzeba powiedzieć w szczególności to, że zawiera on wszystkie dane strony, dla której został wydany. Wobec tego należy powiedzieć, iż danymi takimi są przede wszystkim następujące aspekty: nazwa konkretnej domeny, czas, na jaki ważny jest dany certyfikat SSL, informacje odnoszące się do urzędu certyfikacji, informacje odnoszące się klucza publicznego, jak również dwa algorytmy: algorytm odnoszący się do podpisu certyfikatu oraz algorytm odnoszący się do klucza publicznego. 

Wdrożenie SSL – SEO

Jak wdrożyć SSL
Jak wdrożyć SSL

Przede wszystkim w pierwszej kolejności, jeśli zależy nam na odpowiednim szyfrowaniu – należy zainstalować SSL.  Jeżeli już SSL zostanie na takim serwerze zainstalowane to w następnej kolejności w sposób automatyczny dochodzi do odpowiedniego aktywowania połączenia SSL. A to oznacza nic innego, że wszystkie informacje, które przepływają przez serwer z połączeniem SSL zostają w pełni chronione. Należy również zaznaczyć, że w sytuacji, gdy nastąpi aktywacja połączenia szyfrowanego SSL to taka informacja będzie w pełni widoczna nie tylko dla właściciela danego serwera, ale również dla wszystkich osób, które taką stronę odwiedzają. Otóż, wtedy na pasku adresu internetowego każdy będzie w stanie dostrzec zieloną kłódkę. Inną kwestią, na którą należy zwrócić również uwagę jest w to, że chronione strony internetowe zawsze zaczynają się od “https”, a nie od “http”. Aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, że w niektórych sytuacjach samo wdrożenie do serwera “https” może przyczynić się też do znacznego spadku w pozycjach wyszukiwania w przeglądarce internetowej, w których aktualnie znajduje się dany serwis. W związku z tym w takiej sytuacji niezbędne będzie wdrożenie dodatkowych działań, a do takich działań można zaliczyć przede wszystkim następujące kwestie: przekierowania, subdomeny, zasoby wewnętrzne konkretnego serwera, canonical tag, Google Search Console, jak również mapę danego serwera oraz różnorodne statystyki związane z odwiedzinami takiego serwera przez użytkowników internetu. Trzeba też zaznaczyć, że w takiej sytuacji wszystkie te kwestie są w takim samym stopniu istotne, aby dany serwer mógł funkcjonować w sposób odpowiedni, jak również, aby mógł dotrzeć do jak największej ilości użytkowników odwiedzających strony internetowe. Jeżeli chodzi o przekierowania to bardzo istotne będzie przede wszystkim pamiętać o tym, aby unikać powstawania wszelkich łańcuchów przekierowań, ponieważ może to wpłynąć destrukcyjnie na funkcjonowanie serwera, w którym zostało zastosowane szyfrowanie SSL. Z kolei, jeżeli chodzi o kwestię związaną z zasobami wewnętrznymi to należy powiedzieć przede wszystkim to, że bardzo istotne będzie przeprowadzenie rzetelnej analizy odnoszącej się do listy wszystkich serwerów zewnętrznych. Otóż, trzeba w tym przypadku pamiętać między innymi o tym, że chodzi tutaj o listę zewnętrznych serwisów, które posiadają linki prowadzące do strony, której właścicielami jesteśmy. I to właśnie w przypadku takich adresów internetowych istnieje sposobność, aby móc je w samodzielny sposób modyfikować, na przykład jeśli chodzi o kwestię związaną przede wszystkim z serwerami partnerskimi. 

Kiedy warto zastosować certyfikat szyfrowania SSL?

Certyfikat szyfrowania SSL warto zastosować w każdej sytuacji, gdy na jakimś serwerze użytkownik internetu przekazuje swoje dane. W związku z tym serwerami takimi z pewnością będą instytucje bankowe, ale również i sklepy internetowe. W takiej sytuacji każdy taki użytkownik może mieć pewność, że jego dane są ściśle chronione i nie dostaną się w niepowołane ręce. W chwili obecnej nie ma ma chyba takiej strony, w której użytkownik internetu umieszcza swoje dane prywatne, która nie byłaby szyfrowana certyfikatem SSL. Jest to bardzo istotne zabezpieczenie, które zapewnia bezpieczeństwo odwiedzającym. 

    FORMULARZ KONTAKTOWY

    Czy jesteś ciekaw naszej oferty?

    Jeśli tak skontaktuj się z nami!