fbpx

Jak nauczyć się pozycjonowania?

Pozycjonowanie stron

Jak nauczyć się pozycjonowania? Pozycjonowanie stron internetowych stanowi jeden z elementów marketingu internetowego. Zadanie to firmy i właściciele witryn zwykle powierzają specjalistom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie zawodowe. Jak nauczyć się pozycjonowania stron internetowych? Gdzie można zdobyć wiedzę teoretyczną oraz praktyczną?

Czym jest pozycjonowanie stron internetowych?

Na początek wyjaśnijmy, czym w ogóle jest pozycjonowanie stron internetowych. Otóż jest to szereg działań, których celem jest osiągnięcie przez witrynę jak najwyższej pozycji w wyszukiwarkach internetowych. Pozycjonowanie stanowi jeden z najważniejszych elementów marketingu internetowego. Samo posiadanie witryny jeszcze nie oznacza, że pozwoli ona pozyskać klientów. Wręcz przeciwnie, bowiem jeśli znajduje się ona na dalszych stronach wyszukiwań, to istnieje niewielka szansa na to, że będzie ona często odwiedzana przez osoby zainteresowane naszą ofertą. Stąd też każdy właściciel strony internetowej powinien zadbać o jej pozycjonowanie. Pamiętajmy, że nie jest to zadanie jednorazowe, a niemalże ciągłe. Osiągnięcie odpowiedniej pozycji w wyszukiwarce internetowej często zajmuje kilka miesięcy. Jeśli działamy w bardzo trudnej i wymagającej branży, to musimy liczyć się z tym, że pozycjonowanie potrwa nawet rok. Gdy osiągniemy wymaganą pozycję, musimy podejmować kroki, które pozwolą nam ją utrzymać.

Wiedza teoretyczna, dotycząca pozycjonowania stron – gdzie ją zdobyć?

Pozycjonowanie stron internetowych skupia się na działaniach praktycznych, jednak nie jesteśmy w stanie ich podjąć, jeśli nie mamy ku temu podstaw teoretycznych. Skąd możemy zdobyć niezbędną wiedzę? Otóż najlepszym rozwiązaniem będzie czytanie różnego typu książek tematycznych. Niektóre z nich skupiają się stricte na marketingu internetowym, inne zawracają uwagę także na inne aspekty, związane głównie z informatyką. Książki tematyczne znajdziemy w dobrych księgarniach, niektóre dostępne są również w wersji online. Zwróćmy uwagę na różnego typu webinary, które prowadzone są prze ekspertów. Często skierowane są to osób początkujących, które nie posiadają jeszcze większej wiedzy w zakresie pozycjonowania. Z czasem możemy sięgnąć po nieco bardziej zaawansowane materiały, które pomogą nam ją pogłębić. Coraz więcej centrów informatycznych organizuje kursy z zakresu pozycjonowania stron internetowych. Są one dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie lubią zdobywać wiedzy we własnym zakresie. Nie jest tajemnicą, że wymaga to nie tylko poświęcenia sporej ilości czasu, ale również dużego samozaparcia. Kursy odbywają się stacjonarnie lub online i są połączeniem teorii i praktyki. Minusem jest oczywiście ich cena, która wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Pamiętajmy, aby wybierać tylko certyfikowane szkolenia, które prowadzone są przez profesjonalistów.

Jak zdobyć wiedzę praktyczną w zakresie pozycjonowania?

Jak wspomniano powyżej, kluczowe w pozycjonowaniu stron internetowych są umiejętności praktyczne. Sama teoria to za mało, abyśmy mogli osiągnąć sukces. Dlatego też powinniśmy jak najszybciej zdobywać umiejętności, które pozwolą nam zdobyć dobrze płatną pracę. Na początek zacznijmy od prowadzenia własnego bloga i pozycjonujmy go metodą prób i błędów. Pierwsza, własna strona internetowa nie musi być bardzo rozbudowana – ma ona bowiem pełnić funkcję edukacyjną. Jeśli mamy już za sobą pierwsze szkolenia z zakresu pozycjonowania, możemy postarać się o staż w agencji marketingowej. Czasami zatrudniają one zdalnie, co stanowi dużą szansę dla osób, mieszkających w mniejszych miejscowościach. Pamiętajmy, że najlepsi stażyści najczęściej mogą liczyć na zatrudnienie, dlatego warto podejść do stażu w sposób profesjonalny. Niestety, podczas stażu nie zawsze otrzymujemy wynagrodzenie, jednak czasami warto je poświęcić w zamian za możliwość zdobycia umiejętności praktycznych.

Pozycjonowanie stron internetowych – czy jest opłacalne?

Każdy, kto zamierza podjąć się nauki pozycjonowania stron internetowych, zadaje sobie pytanie o opłacalność tej profesji. W rzeczywistości pozycjonerzy mogą liczyć na naprawdę dobre zarobki, o ile oczywiście efekty ich pracy są dobrze widoczne. Osoba, która posiada niezbędne umiejętności, może zatrudnić się w agencji marketingowej bądź otworzyć własną działalność gospodarczą. Niektórzy pozycjonerzy pracują jako freelancerzy. Co istotne, nauka pozycjonowania nie kończy się na zdobyciu podstawowych umiejętności i wiedzy teoretycznej. Wręcz przeciwnie, bowiem jest to dziedzina bardzo dynamiczna. Osoba pozycjonująca strony internetowe musi być na bieżąco z obowiązującymi trendami, tak aby zwiększyć wydajność pracy i osiągać lepsze efekty. Nauka na tym etapie polega głównie na sięganiu do źródeł, czyli do książek eksperckich. Te wydawane są najczęściej w formie ebooków, gdyż wydanie papierowej książki zajmuje bardzo dużo czasu, a przez ten okres wiadomości w niej zawarte mogą być już nieaktualne. Wiedzę można zdobywać też na kursach dla zaawansowanych bądź biorąc udział w wykładach eksperckich. 

    FORMULARZ KONTAKTOWY

    Czy jesteś ciekaw naszej oferty?

    Jeśli tak skontaktuj się z nami!