fbpx

Czym jest pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie stron

Czym jest pozycjonowanie stron? Istnieje wiele sposobów na zaistnienie w Internecie. Jedne firmy (ale i osoby prywatne) wybierają bezpośrednią reklamę w postaci bannerów, inne promują się w mediach społecznościowych i to na nie kładą nacisk. Rozsądniejsze podmioty jednak patrzą dalej w przyszłość i decydują się na jedną z popularniejszych ostatnimi czasy usług, jaką jest pozycjonowanie stron. Co to jest i do czego się sprowadza? Na te pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w dzisiejszym wpisie.

Pozycjonowanie stron – czym tak właściwie jest?

Choć pozycjonowanie stron ciężko jest zamknąć w jednej prostej i zwięzłej definicji, można je ująć jako ogół działań zmierzających do wyniesienia konkretnej strony na szczyt wyników wyszukiwania pod konkretnymi frazami. Działania te obejmują zarówno rzeczy znajdujące się na stronie (to tak zwane pozycjonowanie on-site, mające na celu zoptymalizowanie jej pod właściwe pozycjonowanie), jak i te poza nią (tu rzeczy jest o wiele więcej).

Pozycjonowanie stron jest rzeczą, którą najlepiej jest powierzyć profesjonalistom – agencji interaktywnej, która specjalizuje się właśnie w nim. Tylko wtedy bowiem można mieć pewność, że wszystko pójdzie po myśli, a ostatecznie osiągnie się efekt, po który się zmierza. Nieumiejętnie przeprowadzone potrafi wyrządzić konkretnej stronie szkodę, wpędzając ją w filtr lub ban. Obie te rzeczy albo zmniejszają, albo całkowicie likwidują jej obecność w wynikach wyszukiwania.

Warto wiedzieć: pozycjonowaniu można poddawać nie tylko strony internetowe, ale też blogi czy sklepy. To te ostatnie zresztą sięgają po nie znacznie częściej.

Najważniejsze rzeczy w pozycjonowaniu – o czym pamiętać?

Pozycjonowanie stron jest czymś, co wymaga odpowiedniego podejścia. Zanim się na nie zdecyduje trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że nie można w nie wejść „na szybko” i bez odpowiedniego przygotowania. Najpierw bowiem trzeba pojąć schematy, jakimi tak właściwie się rządzi, następnie ustalić szczegółowy i przemyślany plan swoich działań. Dopiero wtedy będzie można przejść do ich realizacji. Poniżej prezentujemy te rzeczy, co do których trzeba mieć świadomość już na początku, a co do których wiedza pomoże w wypracowaniu sobie właściwego podejście do pozycjonowania.Czym jest pozycjonowanie stron?

 • Pozycjonowanie nie jest czymś przynoszącym natychmiastowe korzyści. Na efekty w jego przypadku zazwyczaj trzeba poczekać. Tempo ich pojawiania się zależy od mnóstwa czynników, z których nie każdy jest w pełni zależny od firmy wykonującej tę usługę. Wiele zależy tutaj chociażby od konkurencyjności konkretnej frazy, ale też od jej długości (krótkie słowa kluczowe pozycjonuje się wolniej). Swoje do powiedzenia ma również wiek pozycjonowanej domeny, treści zaindeksowane w jej obrębie i stopień jej optymalizacji.
 • Wchodząc w pozycjonowanie warto mieć na nie jakiś budżet. Jako że pozycjonowanie jest czymś wymagającym podjęcia się mnóstwa działań, warto mieć świadomość tego, że wymaga dużo czasu. To z kolei wiąże się też z wydatkami. Często bardziej korzystne i opłacalne okazuje się skorzystanie z usług firmy profesjonalnie zajmującej się tym właśnie pozycjonowaniem. Samodzielność w tej kwestii wymagać będzie wiele więcej czasu – zwłaszcza jeśli nie posiada się należytej wiedzy w temacie.
 • Pozycjonowanie stron to wiele działań zmierzających ku jednemu. Wielu ludzi kojarzy pozycjonowanie z jedną usługą. Tymczasem jest to coś znacznie bardziej złożone – coś, na co składa się wiele więcej działań. Każde z nich ma znaczenie, a pomijanie któregoś może spowolnić cały proces lub skutecznie uniemożliwiać konkretnej stronie internetowej dostanie się do czołówki wyników wyszukiwania.
 • Pozycjonowanie wymaga regularności i konsekwencji. Nie jest to usługa jednorazowa, a cykliczna, wymagająca stałych działań. Warto wiedzieć o tym, że również po osiągnięciu upragnionego przez siebie efektu należy pracować nad jego utrzymaniem. Tak właściwie więc cały proces nigdy się nie kończy i wymaga pewnego rodzaju zaangażowania – przede wszystkim w kontekście tworzenia kolejnych treści, a następnie w promowaniu ich w Internecie. Właśnie z tego powodu w pozycjonowaniu najczęściej obiera się model abonamentowy, w którym agencjom interaktywnym płaci się każdego miesiąca za dalsze działania w jego obrębie.
 • Pozycjonowanie odbywa się stopniowo, co oznacza, że pierwszym jego efektem jest pojawienie się w pierwszej dziesiątce stron w wynikach wyszukiwania. Samo to jest sukcesem, na którym zwykle się nie poprzestaje, a każda wyższa pozycja jest kolejnym kamieniem milowym w drodze do TOP1.

Podsumowanie

Wiedząc już co nieco o usłudze, jaką jest pozycjonowanie stron, co to jest i na czym polega, można zdać sobie sprawę z jednego – stanowi ono jedną z tych rzeczy, w które zdecydowanie warto zainwestować. Wcale nie bez powodu. Sprawdza się znakomicie w tym, do czego tak właściwie powstało i jest jedną ze zdecydowanie najlepszych z opcji na promowanie własnego biznesu w sieci. Najlepszych, bo efektywnie przyciągających klientów realnie zainteresowanych produktami, usługami lub czymkolwiek, co tak właściwie się oferuje.

  FORMULARZ KONTAKTOWY

  Czy jesteś ciekaw naszej oferty?

  Jeśli tak skontaktuj się z nami!