fbpx

Co to jest marketing i na czym polega?

Marketing

Co to jest marketing i na czym polega? Marketing to działalność, która ma na celu osiągnięcie zysku poprzez zaspokojenie potrzeb klientów.To bardzo ogólna definicja, która pokazuje istotę wszelkich działań marketingowych tzn. możliwość sprzedaży produktu lub usługi docelowej grupie odbiorców. Zadaniem marketingu jest dobre poznanie klienta i zrozumienie jego potrzeb, aby sprzedawane towary spełniały jego oczekiwania. Celem jest także jak najefektywniejsze wykonywanie zadań marketingowych w celu maksymalizacji zysków, wysokiej reputacji marki i dobrej komunikacji z klientami.

Na czym polega marketing?

W szerszym znaczeniu marketing to złożona dyscyplina, która obejmuje umiejętność analizowania niszy i konkurencji, przewidywania popytu konsumentów oraz umiejętnego budowania komunikacji z odbiorcami docelowymi. Krótko mówiąc, profesjonaliści wiedzą, jak zamienić potrzeby ludzi lub firmy w zakresie usług i towarów na popyt konsumencki.Tak, więc w skrócie marketing jest działaniem na rzecz satysfakcji klienta. Właściwie jest to główny cel wszystkich strategii marketingowych firmy.

Aby osiągnąć cel, muszą zostać rozwiązane następujące zadania stojące przed biznesem:

 • Analiza potrzeb klienta w niszy, w której działa firma. Czy produkt jest poszukiwany, jakie kryteria wyboru grupy docelowej należy wziąć pod uwagę przed wypuszczeniem produktów do sprzedaży?
 • Badanie ofert konkurentów na rynku, a także ustalanie cen w określonej niszy. Na podstawie uzyskanych danych opracowywana jest polityka cenowa firmy.
 • Dostosowanie asortymentu towarów i usług do zapotrzebowania konsumentów. Większość firm wchodzących na rynek pracuje z już istniejącym zapotrzebowaniem. Dlatego promowanie niepłynnego produktu jest często przedsięwzięciem przynoszącym straty. Z drugiej strony wypromowanie nowości wymaga dużego budżetu, aby stworzyć popyt ale może wiązać się z sukcesem..
 • Wprowadzenie działań ukierunkowanych na zwiększenie popytu oraz sprzedaż usług lub produktów. Są to reklamy online i offline, marketing szeptany i inne techniki.

Idealny marketing to nie tylko pojedyncza sprzedaż towarów, ale technologia, dzięki której kupujący stają się stałymi klientami. W tym systemie liczy się wszystko:, jakość produktu, jakość obsługi, wsparcie. Poniższe zasady pomagają skutecznie rozwiązywać problemy marketingowe: zrozumienie możliwości produkcyjnych firmy, umiejętność planowania wydarzeń w celu sprzedaży towarów lub usług. Ponadto firma musi być w stanie elastycznie reagować na zmieniający się popyt, aktualizować asortyment zgodnie z potrzebami grupy docelowej. Funkcjonalność wspierana jest następującymi metodami marketingowymi – sondażem, analizą rynku, obserwacją, badaniem popytu konsumenckiego. 

Co to jest marketing i na czym polega?

Instrumenty marketingowe

Marketing to proces przekształcania konsumenta w nabywcę. Do realizacji tego zadania wykorzystywane są narzędzia marketingowe.

 • Reklama kontekstowa. Polega na wyświetlanie takich reklam w wynikach wyszukiwania Google. Zaletą jest szybkość przyciągania wysokiej jakości ruchu poprzez odpowiednie teksty.
 • Optymalizacja wyszukiwania SEO. Optymalizacja strony pod wymagania wyszukiwarek. Według statystyk pierwsza strona wyników wyszukiwania na dowolne żądanie użytkownika generuje 95% ruchu w witrynie. Promocja w wyszukiwarce zajmuje kilka razy więcej czasu niż reklama kontekstowa, ale wynik jest lepszy. Jest to jedno z głównych narzędzi promocji sklepu internetowego, które pomaga podnieść stronę w wynikach wyszukiwania. Głównym zadaniem SEO jest regularne przeprowadzanie wewnętrznej optymalizacji witryny, czyli upewnienie się, że witryna spełnia wymagania wyszukiwarek. Pomoże to w prawidłowym rankingu zapytań wyszukiwania i przejściu na górę wyników wyszukiwania.
 • Marketing w mediach społecznościowych to przede wszystkim ciekawe posty, publikacje. Zwykle firma otwiera grupę lub publiczność w sieciach społecznościowych i zamieszcza tam informacje o produktach, promocjach i nowościach, organizuje konkursy.
 • Content marketing.To narzędzie jest często określane mianem marketingu partyzanckiego, ponieważ jest odpowiednie nawet dla startupów bez budżetu.Teksty sprzedażowe służą do promocji firmy i towarów, zbierają opinie klientów, rekomendacje. Jednym słowem, tworzą wokół produktu maksymalną korzyść, aby potencjalny nabywca mógł docenić korzyści i dokonać wyboru.

Marketing i reklama internetowa

Jednym z głównych narzędzi marketingu internetowego jest płatna reklama. Pozwala natychmiast uzyskać ruch na stronie docelowej i stronach w mediach społecznościowych. Na przykład można reklamować swoją markę w wynikach wyszukiwania. Są to reklamy wyświetlane w odpowiedzi na zapytania użytkowników w wyszukiwarce Google Ads. Direct służą do uruchamiania reklam. Remarketing służy ożywieniu popytu na towary lub usługi. Nasz specjalista znajduje przyczynę spadku popularności produktów wśród docelowych odbiorców, a następnie, poprzez ukierunkowane działania, przywraca popyt. Pierwszą rzeczą do zrobienia w takiej sytuacji jest dokładne przestudiowanie cech produktu/usługi. 

  FORMULARZ KONTAKTOWY

  Czy jesteś ciekaw naszej oferty?

  Jeśli tak skontaktuj się z nami!