fbpx

Marketing - jaki to PKD?

Marketing

Marketing – jaki to PKD? Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach marketing to niemalże obowiązek wszystkich przedsiębiorstw. W przeciwnym wypadku firma nie jest w stanie wyróżnić się spośród konkurencji, która w każdej branży jest dość duża. W jaki sposób możemy zdefiniować marketing? Jakie rodzaje marketingu możemy wyróżnić? Jakie są współczesne cele marketingowe przedsiębiorstw? Z jakim PKD mamy do czynienia z w przypadku marketingu? Dlaczego marketing jest godny uwagi? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników. 

W jaki sposób możemy zdefiniować marketing?

Dla wielu osób dość problematyczna jest kwestia zdefiniowania marketingu. Nie ma w tym niczego dziwnego, bowiem nawet specjaliści nie są w stanie jednoznacznie określić, czym on tak właściwie jest. Moglibyśmy stwierdzić, że jest to sztuka sprzedawania produktów za pomocą kreowania, promocji, a także dostarczania towarów czy też usług konsumentów. Już na pierwszy rzut oka widać, że pojęcie marketingu jest jednak dość pojemne- obejmuje zespół działań, których efektem końcowym jest sprzedaż, co ma bezpośredni wpływ na zwiększony wynik finansowy. Sama definicja w praktyce nie mówi nam zbyt wiele. Przecież każde przedsiębiorstwo chce osiągnąć identyczny cel, jednakże działania mogą być zupełnie odmienne. Aby nieco bardziej zrozumieć pojęcie marketingu, warto zapoznać się z jego rodzajami. Mogą one mieć zastosowanie w nieco innych sytuacjach, co jest dla nas cenną wskazówką. 

Jakie rodzaje marketingu możemy wyróżnić?

Marketing możemy podzielić na cztery główne grupy: marketing internetowy, marketing tradycyjny, Inbound marketing i Outband marketing. Ten pierwszy jest dość intuicyjny w rozumieniu- przede wszystkim wykorzystywanym narzędziem jest Internet. W tym marketingu możemy jednak wyróżnić kilka odłamów. Są to kolejno: content marketing, remarketing, marketing szeptany, social media marketing, SEM. Przykładowo content marketing wykorzystuje użyteczną i atrakcyjną treść, dzięki czemu możliwe jest wykreowanie eksperckiego wizerunku marki. Godny uwagi jest także remarketing, który polega na tym, że wszelkie reklamy wyświetlają się osobom, które miały już do czynienia z daną stroną i w konsekwencji znają markę. Marketing szeptany ma na celu okazyjne wypromowanie oferty, natomiast social media marketing, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na działaniu współczesnych mediów społecznościowych. 

Jeśli chodzi o marketing tradycyjny, są to wszystkie techniki off-line, które były stosowane w sposób szczególny przed pojawieniem się Internetu. Przykładowymi działaniami może być roznoszenie ulotek, reklama w prasie, marketing sensoryczny (angażujący zmysły), marketing sportowy (sponsoring związany ze sportem), shopper marketing (odbywa się bezpośrednio w sklepie). 

Jakie są współczesne cele marketingowe przedsiębiorstw?

W dzisiejszych czasach cele marketingowe przedsiębiorstw są nieco inne niż w przeszłości. Przede wszystkim mają one określać i zaspokajać potrzeby konsumentów w taki sposób, aby dana firma zmaksymalizowała swoje korzyści. Konsumenta należy odpowiednio poznać, zrozumieć, dzięki temu możliwe jest stworzenie dostosowanego produktu. Drugim celem jest budowanie odpowiednich relacji z konsumentami. Nie wystarczy rozpoznać i zaspokoić potrzeby- klient musi być w stosunku do naszego przedsiębiorstwa lojalny. Dlatego też powinniśmy skupić się na dobrym wizerunku. Konkurencja jest ogromna, a jakakolwiek wpadka może prowadzić do utraty potencjalnie zainteresowanych osób. Ostatnim celem jest wzbudzanie i utrzymywanie nowych potrzeb. Jest to bezpośrednio związane z wprowadzaniem nowych produktów na rynek, które do tej pory nigdzie się nie pojawiły. 

Dlaczego marketing jest godny uwagi?

Marketing to przede wszystkim możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców. W dzisiejszych czasach konkurencja jest ogromna, dlatego też nowe przedsiębiorstwa mogłyby mieć problem, aby osiągać zyski. Nowi odbiorcy to zwiększone prawdopodobieństwo sprzedaży. Jeśli nasza oferta będzie interesująca, wówczas możemy mieć niemalże pewność, że uda nam się osiągnąć sukces finansowy. Odpowiednio przeprowadzony marketing ma dużą skuteczność, dlatego inwestycja w ten aspekt jest niemalże priorytetem. Wyższe wyniki finansowe powodują, że dane przedsiębiorstwo może dynamicznie się rozwijać. Większe kwoty przeznaczane są na inwestycje, a przecież taki jest główny cel funkcjonowania każdej firmy. 

Z jakim PKD mamy do czynienia w przypadku marketingu?

Część osób zastanawia się, z jakim PKD mamy do czynienia  w przypadku marketingu. Otóż tradycyjna działalność agencji reklamowych to 73.11.Z. Jeśli jednak mamy do czynienia z działalnością portali internetowych, wówczas PKD prezentować będzie się nieco inaczej: 63.12.Z. Działalność agencji informacyjnych to 63.91.Z. Co, jeśli firma zajmuje się badaniem rynków i opinii publicznej? Wówczas odpowiednie PKD to 73.20.Z. Warto wspomnieć o branżach związanych ze stosunkami międzyludzkimi – PKD wygląda wówczas w taki sposób: 70.21.Z.

    FORMULARZ KONTAKTOWY

    Czy jesteś ciekaw naszej oferty?

    Jeśli tak skontaktuj się z nami!