fbpx

Jak przeprowadzić audyt SEO?

Pozycjonowanie stron

Jak przeprowadzić audyt SEO? W dzisiejszych czasach ludzie coraz chętniej sięgają po pozycjonowanie stron internetowych. To na przestrzeni ostatnich lat stało się wręcz podstawa skutecznej kampanii marketingowej właśnie w zakresie Internetu. Aby jednak przyniosło wymierne korzyści i było efektywne trzeba wykonywać każde ze składających się na nie działań poprawnie, zgodnie z zasadami. Słowem: optymalnie. To, czy tak się dzieje jest w stanie sprawdzić umiejętnie przeprowadzony audyt SEO. Czym on tak właściwie jest i kiedy go wykonać? Jak go przeprowadzić? O tym – w dzisiejszym wpisie.

Czym tak właściwie jest audyt SEO?

Audyt SEO najczęściej przybiera postać dokumentu, który powstaje na podstawie dokładnego sprawdzenia konkretnej strony internetowej pod kątem jej przygotowania do pozycjonowania. Audyt wyszczególnia wszystkie najistotniejsze rzeczy w pozycjonowaniu, ściśle związane z konkretną stroną. Wskazuje zarówno rzeczy, które zostały na niej wykonane dobrze i które należy promować, jak i te, które wymagają poprawienia i które nie są do końca przemyślane. Audyt działa w sposób holistyczny, biorąc pod uwagę wszystkie najważniejsze elementy strony internetowej oraz możliwe do wychwycenia działania SEO, jakie zostały już podjęte w jej obrębie?Jak przeprowadzić audyt seo?

Audyt SEO najczęściej przeprowadza się jeszcze przed rozpoczęciem działania właściwych działań pozycjonerskich, ale po zakończeniu procesu optymalizacyjnego on-site (czyli tego przygotowującego stronę internetową pod pozycjonowanie zewnętrzne). Najczęściej przeprowadza się go regularnie, co kilka miesięcy. Algorytmy wyszukiwarki lubią się bowiem zmieniać – podobnie zresztą jak struktura samej strony internetowej. Zachowanie w tym regularności pozwoli utrzymywać aspekty SEO na najwyższym poziomie.

Jak wykonać profesjonalny audyt?

Jak przeprowadzić audyt SEO? Przede wszystkim należy zacząć od ustalenia jego schematu. Dobry audyt SEO to taki, który bierze pod uwagę wszystko, co ma znaczenie w pozycjonowaniu strony. Jest nie tylko zbiorem informacji na temat SEO konkretnej strony, ale też zestawem wskazówek związanych z jej rozwojem. Co zatem należy zrobić, by wykonać go w sposób jak najbardziej profesjonalny? Poniżej przedstawiamy kilka naszych własnych pomysłów.

  • Sprawdźmy indeksację serwisu, a zatem to, czy znajduje się on już w wynikach wyszukiwania Google. Warto zwrócić tutaj uwagę na to, że te są odrębne dla platform mobilnych i komputerów stacjonarnych. Warto zwrócić uwagę nie tylko na stronę główną, ale na podstrony.
  • Sprawdźmy wszystko, co jest związane z optymalizacją strony internetowej (on-site), a zatem przede wszystkim nasycenie jej słowami kluczowymi, które się wybrało. Ważne tutaj są również tytuły i opisy META, ale też takie rzeczy, jak odpowiednia struktura nagłówków, sługi oraz przede wszystkim szybkość ładowania. Udowodniono, że ta ostatnia jest brana pod uwagę przez Google w największym stopniu. Wyszukiwarka nie lubi kazać użytkownikom czekać.
  • Przyjrzyjmy się treściom w obrębie serwisu internetowego – te powinny być tak zwanymi tekstami SEO. Liczy się tutaj przede wszystkim unikalność, również w zakresie samego serwisu. Jedna treść może występować w jednym miejscu. Treści muszą być odpowiednio nasycone słowami kluczowymi, właściwie sformatowane (muszą być naturalne, ale też zróżnicowane typograficznie – na przykład z pogrubieniem najważniejszych zdań). Treści też powinny być wartościowe dla użytkownika – ważne jest, aby były konkretne i wyczerpywały temat.
  • Sprawdźmy dostępność strony – Google bardzo nie lubi, gdy wybrane podstrony strony internetowej nie działają. Takie przypadki należy szybko wychwycić i zlikwidować. Audyt to sprawdza. Niektórych stron (jak tych z logowaniem) nie powinno się indeksować.
  • Spójrzmy na linkowanie – zarówno to zewnętrzne, jak i wewnętrzne, a zatem znajdujące się w ramach samego w sobie serwisu. To musi być umiejętnie rozplanowane – w ten właśnie sposób będzie się odpowiednio rozkładać wartość pozycjonerską na każdą z podstron.
  • Przeanalizujmy konkurencję – podpowiedzi z nią związane często również stanowią część audytu SEO.

Warto wiedzieć: audytu SEO nie trzeba przeprowadzać na własną rękę. Jedną z możliwości, które się posiada jest sięgnięcie po usługi profesjonalnej agencji interaktywnej. Jest to zresztą bardzo rozsądne, bo pozwala spojrzeć na stronie z perspektywy osoby trzeciej. Ta, jak powszechnie wiadomo, jest w stanie zauważyć o wiele więcej niż osoba, która widzi daną stronę często. Zastanawiając się więc, jak przeprowadzić audyt SEO, warto traktować to jako realne rozwiązanie.

Podsumowanie

Dobrze przeprowadzony audyt SEO jest w stanie w znacznym stopniu wspomóc proces pozycjonowania, przede wszystkim odpowiednio przygotowując posiadacza strony do jego przeprowadzenia. Podejmując się jego wykonania warto jednak zadbać o jego kompleksowość oraz profesjonalizm. Powinien on dotykać każdej kolejnej sfery pozycjonowania – zarówno tej z obrębu samej strony, jak i poza nią. Solidny audyt to zatem taki, który rozwieje wszelkie wątpliwości i sprawdzi wszystko, co należy sprawdzić jeszcze zanim podejmie się pozycjonowania.

    FORMULARZ KONTAKTOWY

    Czy jesteś ciekaw naszej oferty?

    Jeśli tak skontaktuj się z nami!