fbpx

SEO by Yoast - jak skonfigurować?

Pozycjonowanie stron

SEO by Yoast – jak skonfigurować? Uruchamiając zasoby internetowe w Internecie, nie należy zapominać o ich pozycjonowaniu SEO. Dzięki niemu wyszukiwarki umieszczają stronę na szczycie list wyszukiwania – nie trzeba wydawać pieniędzy na reklamę, jeśli się ją odpowiednio skonfiguruje. Jedną z wtyczek umożliwiających takie dostosowanie jest Yoast SEO. Pomaga przeprowadzić analizę SEO i czytelności tekstu, zidentyfikować kluczowe treści. Dzisiaj porozmawiamy o tym bardziej szczegółowo, a także o tym, jak zainstalować i skonfigurować go poprawnie w WordPress.

Czym jest Yoast SEO

Yoast SEO to znana na całym świecie wtyczka do CMS WordPress, pomagająca wypromować stronę na szczyt wyszukiwarek bez konieczności zatrudniania specjalisty. Warto dodać, że jest to także najpopularniejsza wtyczka tego typu w Polsce. Rozprowadzana jest zarówno w wersji darmowej jak i płatnej. Wersja premium różni się od zwykłej wersji, z całodobowym wsparciem, bez reklam, lepszy ranking przy użyciu synonimów i podobnych słów kluczowych, i innych funkcji.

Porozmawiamy więcej o funkcjach i ustawieniach, ale na razie instalujemy wtyczkę na WordPressie.

Jak zainstalować wtyczkę

Jednym ze sposobów wdrożenia Yoast SEO w Twojej witrynie jest użycie automatycznej instalacji za pośrednictwem osobistego konta WordPress. Aby to zrobić, skorzystajmy z małej instrukcji:

 1. Przejdź do panelu administracyjnego WP i otwórz sekcję „Wtyczki”.
 2. Domyślnie różne wtyczki są już tutaj preinstalowane. Musimy również zainstalować nowy – w tym celu u góry okna kliknij przycisk „Dodaj nowy”.
 3. Po prawej stronie wpisz zapytanie Yoast SEO i znajdź potrzebną nam wtyczkę. Naprzeciw niego kliknij przycisk „Zainstaluj”.
 4. Zaraz po zainstalowaniu wtyczki musimy ją aktywować – w tym celu w tej samej sekcji kliknij odpowiedni przycisk.
 5. Następnie zostanie przekierowany na stronę ze wszystkimi wtyczkami, skąd możemy przejść do ustawień Yoast SEO.

SEO by Yoast - jak skonfigurować?

Konfigurowanie SEO Yoast

Wtyczka zawiera 4 główne sekcje: ogólne, wyświetlanie w wynikach wyszukiwania, sieci społecznościowe i narzędzia. Przyjrzyjmy się każdemu z nich i zobaczmy, jakie narzędzia oferuje nam Yoast SEO.

„Ogólne”

Zawiera podstawowe ustawienia – w tym opcje takie jak analiza SEO, mapa witryny XML, integracja i inne. Sekcja zawiera kilka podrozdziałów.

Konsola

Po pierwszej instalacji wtyczki nie zostaną skonfigurowane żadne ustawienia. Będziesz musiał przejść na dwa sposoby: użyj szybkiej konfiguracji lub przypisz wszystkie parametry ręcznie. Jeśli otworzysz okno edycji Yoast, na stronie głównej zostaniemy poproszeni o skorzystanie z kreatora ustawień.

W naszym przypadku wszystko zostało skonfigurowane wcześniej, dlatego proponujemy ponowną edycję parametrów wtyczki. Wyświetlony zostanie również nagłówek „Sprawdź konfigurację SEO”. Możesz skorzystać z tej opcji, ale nie zostanie to omówione w artykule. Wręcz przeciwnie, zagłębimy się w ustawienia SEO i przejdziemy przez każdy parametr – to to samo, co kreator ustawień, tylko w bardziej rozbudowanej formie.

Zacznijmy od sekcji „Funkcje”, która oferuje nam podstawowe usługi optymalizacji strony internetowej.

Możliwości

Przyjrzyjmy się każdemu z parametrów i zobaczmy, dlaczego są potrzebne. Pierwsza na horyzoncie to analiza SEO. To główny parametr, który pozwala zidentyfikować problemy SEO tekstu.

Po aktywowaniu narzędzia w sekcji edycji artykułu zostanie dodany nowy parametr „Analiza SEO” – poinformuje nas on o ewentualnych problemach z tekstem.

Bez użycia tego parametru cała esencja Yoast zostaje utracona, więc bez wątpienia ustaw suwak na „On” i kontynuuj (część ustawień we wtyczce nie jest przetłumaczona na język polski).

Analiza czytelności – podobna do poprzedniego parametru. Sprawdza tekst pod kątem długości zdania, słów przejściowych i innych kryteriów. Po aktywacji w sekcji edycji artykułu pojawia się odpowiedni blok.

Włączamy również ten parametr – najważniejszą opcję optymalizacji strony.

Kluczowa treść – taka analiza tekstu jest konieczna, gdy na stronie znajduje się kilka artykułów na ten sam temat. Po aktywacji wtyczka wyświetli najważniejszy artykuł. Jeśli taka funkcjonalność jest konieczna, włącz ją.

Licznik linków tekstowych – poprawia strukturę serwisu poprzez analizę linków wewnętrznych serwisu. Pozwala także skonfigurować łączenie stron tej samej witryny lub różnych zasobów za pomocą hiperłączy. W razie potrzeby aktywujemy ten parametr.

Mapa witryny XML — pomaga wyszukiwarkom lepiej rozpoznać strukturę witryny. Narzędziem zarządza się w osobnej sekcji „Wyświetlanie w wynikach wyszukiwania”. Niezbędna funkcjonalność, więc ją włączymy.

Menu w panelu administratora – dodaje ikonę wtyczki z możliwymi parametrami do nagłówka administratora. W rzeczywistości po prostu powiela parametry wyświetlane po lewej stronie panelu. Przydatne, gdy potrzebujesz szybkiego dostępu do panelu. Można tę opcję pozostawić włączoną.

Śledzenie użytkowania – jeśli włączysz ten parametr, programista z Yoasta będzie zbierać informacje o witrynie (wielostronicowe, jednostronicowe itd.), serwerze (śledzi, która wersja PHP jest używana). Śledzenie odbywa się raz w tygodniu; deweloper twierdzi, że jest to konieczne do ulepszenia wtyczki.

Wniosek

Yoast SEO to potężne narzędzie dla każdej witryny, aby wspiąć się na szczyt wyszukiwarek. Jest uważana za najpopularniejszą wtyczkę SEO WordPress. Wtyczka jest najczęściej stosowaną pomocą dla wszystkich użytkowników korzystających ze stron opartych na CMS WordPress.

  FORMULARZ KONTAKTOWY

  Czy jesteś ciekaw naszej oferty?

  Jeśli tak skontaktuj się z nami!