fbpx

Permission marketing - co to jest?

Marketing

Permission marketing – co to jest? W dzisiejszych czasach ludność może być nieco zmęczona tradycyjnymi formami reklam. Jest ich niestety bardzo dużo, na każdym kroku możemy rozpoznać różne strategie marketingowe. Doskonałym rozwiązaniem jest zatem permission marketing, czyli reklama za pozwoleniem. Klienci sami wyrażają zgodę na reklamę, co jest dla nas idealną okazją do osiągnięcia większych zysków. Czym charakteryzuje się permission marketing? Jak wyglądają przykłady marketingu za przyzwoleniem? Dlaczego warto zdecydować się na permission marketing?  W jaki sposób wykorzystać ten rodzaj marketingu do własnych potrzeb? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników. 

Czym charakteryzuje się permission marketing?

Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować permission marketing, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to po prostu marketing za przyzwoleniem odbiorcy, a więc taki, na który konsument wyraża zgodę. Wszelkie działania marketingowe w tym przypadku opierają się na odpowiednich relacjach z klientem, w oparciu o wymianę informacji na temat indywidualnych preferencji. W praktyce to właśnie klient ma kontrolę nad tym, jakie informacje są uzyskiwane. Marka osobista danego przedsiębiorstwa jest zatem rozwijana w taki sposób, aby wzbudzić zaufanie, jednocześnie zbudować dobry wizerunek. Koncept ten został w przeszłości opracowany przez Setha Godina. Opiera się on na tym, że działania marketingowe będą skuteczniejsze i bardziej etyczne, jeśli odbiorca sam wyrazi na nie zgodę. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że jest to pewnego rodzaju przywilej dostarczania osobistych wiadomości ludziom, którzy rzeczywiście chcą je otrzymać. Ostatnimi czasy permission marketing cieszy się jeszcze większą popularnością, ze względu na skuteczność działania. 

Jak wyglądają przykłady marketingu za przyzwoleniem?

Skoro wiemy już, czym dokładnie jest permission marketing, warto chwilę zastanowić się nad kwestią tego, jakie przykłady tego rozwiązania możemy wyróżnić w praktyce. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że wykorzystywane są różnorodne narzędzia, które to dostosowywane są do profili poszczególnych grup docelowych. Budowanie relacji z klientami w sieci często opiera się na takich elementach, jak chociażby popularne web push czy też newsletter. W obu przypadkach mamy do czynienia z niemalże sztandarowymi przykładami tej strategii marketingowej. Klient musi wyrazić zgodę lub zarejestrować się na witrynie, aby otrzymywać jakiekolwiek materiały promocyjne. W tym miejscu warto zauważyć, że na dzień dzisiejszy permission marketing stosowany jest przez zdecydowaną większość sklepów online. Podczas dokonywania zakupów często sami jesteśmy pytani czy wyrażamy zgodę na to, by otrzymywać jakiekolwiek reklamy za pośrednictwem wiadomości SMS-ów lub skrzynki pocztowej. Jeśli wyrazimy na to zgodę, wówczas oznacza to, że poważnie jesteśmy zainteresowani produktami lub usługami danej firmy.

Dlaczego warto zdecydować się na permission marketing?

Nie bez powodu permission marketing cieszy się tak dużą popularnością- metoda ta posiada wiele zalet, o których warto chociażby wspomnieć. Przede wszystkim łatwo można wywnioskować, że budujemy w ten sposób niewielkie grono klientów, którzy są jednak w stosunku do nas lojalni. Mamy pewność, że działamy zgodnie z powszechnie panującym prawem- w końcu zainteresowani sami wyrazili na to zgodę. Kolejną zaletą jest zyskanie konwertujących leadów. Każda osoba po pewnym czasie może zrezygnować z subskrypcji. Nie w sposób nie wspomnieć o wyższych wskaźnikach konwersji. Marketingowcy nie wysyłają bowiem wiadomości, które powszechnie traktowane są jako spam. Wyniki kampanii reklamowych są zatem jeszcze bardziej satysfakcjonujące, co oczywiście przekłada się na sprawniejsze osiąganie założonych przez nas celów biznesowych. 

W jaki sposób wykorzystać ten rodzaj marketingu do własnych potrzeb?

W marketingu niemalże kluczem do sukcesu jest budowanie relacji firmy z klientem. W jaki sposób może się to jednak odbywać? Otóż konieczne okaże się zapewnienie odpowiedniego contentu. W tym celu wykorzystuje się różnorodne metody w social mediach. Kiedy użytkownicy zainteresują się danymi treściami, wówczas zadecydują czy chcieliby otrzymywać materiały o podobnej tematyce. Taka polityka przekłada się na realne korzyści biznesowe, bowiem zwiększają się współczynniki konwersji. Wszelkie zgody na powiadomienia pozyskiwane są w systemach opt-in lub double opt-in. Ten drugi odbywa się dwuetapowo, bowiem na początku użytkownik musi wpisać swój e-mail, a następnie konieczne jest aktywowanie konta poprzez zalogowanie się na pocztę i kliknięcie w link. Jeśli chodzi o single opt-in, jak sama nazwa wskazuje, jest to tylko jedna czynność, przykładowo kliknięcie w powiadomienie web. W taki sposób jesteśmy w stanie zdobyć potencjalnie zainteresowanych klientów. Warto pamiętać o używaniu języka korzyści- jest jeszcze skuteczniejszy. 

    FORMULARZ KONTAKTOWY

    Czy jesteś ciekaw naszej oferty?

    Jeśli tak skontaktuj się z nami!