fbpx

Co to jest druk cyfrowy?

Druk

Co to jest druk cyfrowy? Po usługi drukarskie sięgamy w dzisiejszych czasach bardzo często. Nic więc dziwnego, że chcemy pozyskać więcej informacji właśnie na ich temat. Pozwala nam to korzystać z nich bardziej świadomie, a przede wszystkim wiedzieć, za co tak właściwie płacimy. Dziś najczęściej decydujemy się na inwestowanie w druk cyfrowy. Z jakiego powodu cieszy się on obecnie tak dużą popularnością? Jakie są jego zalety i co powinniśmy wiedzieć na jego temat? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Czym tak właściwie jest druk cyfrowy?

Co to jest druk cyfrowy? To metoda wydruku, która w tym momencie cieszy się zdecydowanie największą popularnością, w szczególności na rynku reklamy. Doskonale sprawdza się bowiem w drukowaniu małoformatowych materiałów – ulotek, etykiet, wizytówek czy katalogów.

Druk cyfrowy do swojego działania wykorzystują specjalne drukarki pracujące w technologii laserowej (zwanej też elektrofotograficzną). Zamiast standardowej matrycy, która jest dostępna w starszych drukarkach, mamy tutaj do czynienia ze specjalnym elektrostatycznym cylindrem, który naświetla się wiązką laserową by stworzyć obraz utajony. To właśnie on jest następnie przenoszony (za pomocą specjalnego tonera) na papier lub dowolny inny nośnik (w tym folię). Ostatnim krokiem w drukowaniu jest jego zespolenie termiczne. Urządzenia pozwalające na cyfrowe drukowanie słyną z niesamowitej jakości wydruku przy jednoczesnym zachowaniu ich ekonomiczności. To właśnie dlatego aktualnie tak często się po niego sięga.

Warto wiedzieć: to, jaką jakość będzie miał nasz ostateczny wydruk nie zależy tylko od wyboru jego metody (tutaj zdecydowanie przoduje właśnie druk cyfrowy). Liczy się również to, na jakiej maszynie ten właśnie wydruk będzie wykonywany. Oczywistym jest, że lepsze maszyny gwarantują znacznie lepsze efekty właśnie pod tym względem. Właśnie dlatego zawsze korzystajmy z usług profesjonalnych drukarni. Zazwyczaj sprawdza się tutaj zasada, że im starsza jest konkretna drukarnia, tym lepszymi drukarkami dysponuje, a przez to i lepszą jakość wydruku oferuje.

Jakie są zalety sięgania po tego typu druk?

Istnieje wiele powodów, ze względu na które druk cyfrowy cieszy się aktualnie tak dużym zainteresowaniem zarówno ze strony osób prywatnych, jak i firm, których wymagania są zgoła odmienne. Jakie są jego zalety i pod którymi względami przeważa on nad innymi formami wydruku? Poniżej przedstawiamy kilka z tych pozytywnych jego stron, o których warto wiedzieć.

 • Druk cyfrowy jest jednym z najbardziej ekonomicznym. Do swojego działania drukarki cyfrowe wykorzystują bardzo trwałe tonery, dzięki czemu materiały eksploatacyjne nie ulegają szybkiemu wyczerpaniu. Przekłada się to na wiele innych aspektów.
 • Wydruk cyfrowy jest znacznie tańszy od jakiegokolwiek innego. Wynika to przede wszystkim z techniki jego wykonywania, ale i specyfiki urządzeń, które się do niego wykorzystuje. Dzięki temu można na nim sporo oszczędzić.
 • Wydruk tego typu jest bardzo szybki i jest to jego główna zaleta. Jeżeli chodzi o fazę przedprodukcyjną, ta trwa zaledwie chwilę i nie jest bardzo wymagająca. Maszyny nie trzeba przygotowywać do drukowania, jak to często bywało przy użyciu tradycyjnych maszyn drukarskich. Na uwagę zasługuje też tempo pracy drukarek cyfrowych – te lepsze są w stanie drukować nawet sto stron na minutę. Dzięki temu doskonale sprawdzają się przy drukowaniu olbrzymich ilości materiałów.
 • Druk cyfrowy sprawdza się w wielu sytuacjach. Choć najczęściej mówi się o nim w kontekście tworzenia materiałów reklamowych, coraz częściej stosuje się go równie do użytku czysto prywatnego – do drukowania prac licencjackich i magisterskich czy materiałów edukacyjnych. Bardzo często znajduje on również swoje zastosowanie w codziennej pracy drukarni i wydawnictw książkowych.
 • Druk tego typu gwarantuje wyśmienitą jakość. Doskonałe odwzorowanie kolorów i brak jakichkolwiek odbarwień to jedne z jego zalet.
 • Pozwala na personalizację pojedynczych sztuk drukowanych kartek. Dzięki temu sprawdza się znakomicie przy realizacji projektów zmuszających nas do drukowania różnych rzeczy na pozornie tych samych elementach. Jeżeli zatem potrzebujemy drukować inny numer seryjny na każdej z kartek, druk cyfrowy doskonale się w tym sprawdzi. Podobnie jak przy produkcji etykiet.

Druk cyfrowy coraz chętniej i śmielej dostaje się do codziennego życia wielu firm i gospodarstw domowych. Jest to widoczne po tym, jak drukarki laserowe wypierają te atramentowe i jak bardzo są one poważane wśród osób drukujących nieco częściej niż standardowy użytkownik.

Podsumowanie

Wiedząc, co to jest druk cyfrowy i jakie są jego największe zalety jesteśmy w stanie korzystać z jego dobrodziejstw bardziej świadomie. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy wydruku ulotek czy chcemy stworzyć wizytówki dla siebie i swoich pracowników. Wiedza na temat całego procesu ich powstawania pozwoli nam zrozumieć, jak każdy z tych materiałów powstaje i z jakich powodów warto sięgnąć właśnie po tę metodę wydruku. Nawet jeśli metod tych istnieje aktualnie znacznie więcej.

  FORMULARZ KONTAKTOWY

  Czy jesteś ciekaw naszej oferty?

  Jeśli tak skontaktuj się z nami!