Wyszukiwanie obrazem w Google : wyszukiwarka Google to jedna z najczęściej używanych wyszukiwarek w internecie. Z jej pomocą przy użyciu odpowiednich słów kluczowych, jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego niemal klienta. Ale czy tylko słowa kluczowe wchodzą w grę? Niekoniecznie! Okazuje się bowiem, że pomocą w wyszukiwaniu stron może okazać się również wyszukiwarka Google grafiki. Jest to jedno z niezwykle popularnych narzędzi tego typu, z którego każdego dnia korzysta miliony ludzi na całym świecie. Czy jest wyszukiwanie obrazem w Google? Na czym to polega? Jak szukać? Na te wszystkie pytania postaramy się bardzo dokładnie odpowiedzieć w tym właśnie artykule. Zapraszamy.
Wyszukiwanie obrazem
Wydawać by się mogło, iż jedynym sposobem dotarcia do stron, które nas interesują jest słowo pisane. Wpisujemy frazę, a więc słowo kluczowe i wyświetlają się nam strony, które tematycznie z tą konkretną frazą są związane. Tak naprawdę jednak korzystanie z wyszukiwarki za pomocą obrazów, animacji czy też infografik jest tak samo popularne i często nie wiemy, ale właśnie to narzędzie na co dzień wykorzystujemy.
Czym jest Google Grafika?
Google Grafika jest to internetowa wyszukiwarka grafik, jak również i zdjęć. Istnieje ona na rynku od 2001 roku, w Polsce od 9 listopada 2002 roku. Narzędzie to, tak często przez nas wykorzystywane działa na zasadzie dopasowania obrazów do zadawanych przez nas pytań. Wszystko opiera się na podobnej zasadzie, jak zwykła wyszukiwarka Google. Wpisujemy frazę przedszkole Poznań i wyświetlają nam się strony przedszkoli, które w tym mieście są dostępne. Wpisujemy frazę – jak samemu pofarbować włosy i wyświetlają nam się fora i strony, na których odpowiedź na to pytanie możemy otrzymać. Google Grafika działa na takiej samej zasadzie, dzięki czemu tak bardzo precyzyjnie dopasowuje do nas poszczególne zdjęcia, a wszystko to jest możliwe dzięki Googlebot, który indeksuje graficzne zasoby sieci i ukazuje nam to, co chcemy zobaczyć poprzez odpowiednie słowa i zapytania.
Czym jest więc Googlebot? To specjalna wersja robota, której zadaniem jest szybkie skanowanie internetu i indeksowanie, dzięki któremu trafiając na obrazek, który związany jest z odpowiednim słowem kluczowym – wyświetla się on w Google Grafika. Jeśli więc wpiszemy frazę buty sportowe Reebok, wyświetlą się nam miniaturki zdjęć z takimi właśnie zdjęciami i odnośniki do stron, na które możemy wejść, aby to, co nas interesuje na obrazku, można było zobaczyć na przykład w sklepie internetowym. Jeśli wpiszemy frazę strzyżenie psów, pojawią się nam miniaturki zdjęć salonów fryzjerskich dla psów czy na przykład propozycji fryzur dla naszych czworonogów. Dzięki Google Grafika możemy szukać poprzez zdjęcia różnego rodzaju obrazów w wielu formatach, w tym na przykład JPG, PNG, TIFF czy na przykład GIF. Jedno jest pewne – taka forma wyszukiwania bardzo często okazuje się być zdecydowanie bardziej trafiona, niż to ,,standardowe” wyszukiwanie stron poprzez słowa kluczowe i wyświetlane do tego adresy stron WWW.
Odpowiednie filtrowanie zdjęć
Google Grafika działa perfekcyjnie pod każdym względem, stąd taka trafność, jeśli chodzi o wyszukiwania. Dużą zaletą tego narzędzia jest niewątpliwie to, że wyszukiwarka zdjęć pozwala nam w doskonały sposób filtrować wszelką, dostępną grafikę. W jaki sposób? Bez problemu możemy ustawić wszelkie parametry, takie jak: rozmiar, kolor, jak prawo do użytkowania, typ zdjęcia, czy na przykład data jego dodania. Co więcej, Google Grafika wprowadziła niezwykle ciekawą opcję, a mianowicie Obiektyw. Na czym to polega? Kiedy dotkniemy małą ikonę danego zdjęcia, na wykrytych obiektach pojawią się białe kropki. Naciskając na nie lub obrysowując odpowiednie obiekty, możemy wyszukać dalej podobne obrazy, które w Google Grafika się znajdują. Jak obiektyw wyszukuje zdjęć? na podstawie sztucznej inteligencji.
Takie rozwiązanie jak najbardziej sprawdza się, gdy chcemy zawęzić ilość zdjęć, tak, aby móc trafić na to, które będzie idealne. Google może pokazać nam na przykład tylko małe lub tylko duże obrazy. Możemy zaznaczyć wyświetlanie tylko tych obrazów, które zostały dodane w ostatniej dobie, w ostatnim miesiącu, czy w danym roku. Możemy określić, czy szukamy prawdziwych zdjęć, czy interesują nas clip arty, czy może zależy nam na gifach odpowiadających wybranej przez nas frazie. Co więcej, patrząc na różnorodne opcje, jakie daje nam Google Grafika, mamy możliwość wykluczenia wszystkich tych zdjęć, które nie zawierają licencji, aby móc je ponownie wykorzystać w celach niekomercyjnych. W ten sposób wyświetlone będą nam tylko te zdjęcia lub obrazy, które możemy w różnorodny sposób wykorzystać do naszych prezentacji, do konkretnych prac, do odpowiednich projektów. Możliwości narzędzie w Google Grafika jest naprawdę bardzo dużo. Możemy wybrać jedynie opcję zdjęć czarno – białych lub z dominującym kolorem, na przykład czerwieni. To, co na pewno jest ciekawe i o czym niewątpliwie warto wiedzieć, to funkcja filtrowania wyników dla dorosłych. Nazywa się ona SafeSearch. W ten sposób można zablokować pornografię lub odfiltrować obrazy, filmy i strony, które przeznaczone są jedynie dla osób pełnoletnich. Taką opcję wykorzystuje się między innymi na sieciach firmowych i szkolnych, w przeglądarkach wykorzystywanych przez dzieci, przy korzystaniu z Family Link.
W jaki sposób możemy wyszukiwać zdjęcia?
Obrazów za pośrednictwem Google Grafika można wyszukiwać na różne sposoby. Ta najczęściej wykorzystywana opiera się na podstawie słów kluczowych, które to wyświetlą nam grafikę jak najbardziej nawiązującą do danej frazy lub konkretnego zapytania. To jednak nie wszystko. Można postawić na bardziej precyzyjne wyszukiwanie, szczególnie gdy chcemy znaleźć konkretny obraz, a do tego w odpowiednim rozmiarze, jak również i w kadrze. Jest to właśnie tak zwane wyszukiwanie obrazem. Dzięki szukaniu obrazem możemy wejść na stronę, na której dany obraz się znajduje. Dzięki takiemu narzędziu nie tylko szybko znajdziemy to, co nas interesuje, ale również i sprawdzimy, czy ktoś nie wykorzystuje naszych obrazów bez naszej zgody.
W jaki sposób skorzystać z opcji wyszukiwania obrazem?
Jeśli chcemy skorzystać z opcji, jaką jest wyszukiwanie obrazem w Google Grafika, podstawą jest przesłanie fotografii, która nas interesuje. W jaki sposób to zrobić? Możliwości mamy wiele.
Tą najłatwiejszą jest skorzystanie z menu kontekstowego i wyszukanie opcji : Szukaj obrazu w Google. Wybierając dany obraz, który znajduje się na stronie, klikamy na niego prawym przyciskiem myszy, a następnie wybieramy właśnie tę opcję. Ten wariant wyszukiwania dostępny jest dla posiadaczy Google Chrome.
Kolejną opcją wyszukiwania jest ,,drag and drop”, a więc w tłumaczeniu ,,przeciągnij i upuść”. Mając dane zdjęcie wystarczy je przeciągnąć czy to z okna przeglądarki internetowej, z pulpitu czy z konkretnego folderu.
Następną z opcji wyszukiwania obrazem jest wykorzystanie Google Grafika i tak zwane szukanie obrazów. Wskazujemy lokalizację folderu na dysku twardym, na którym dane zdjęcie się znajduje. W Google Grafika klikamy na miniaturę aparatu, a następnie wybieramy opcję prześlij obraz.
Ostatnim z rozwiązań jest wklejenie adresu, na jakim może dane zdjęcie w sieci się znajdować. Klikamy więc na ikonę aparatu, a następnie wybierając opcję wklej adres obrazka, podajemy go w całości.
Czy można postawić na wyszukiwanie obrazem w telefonie?
Można i w tym celu mamy możliwość wykorzystania zarówno systemu Android, jak również i iOS. Możemy skorzystać z takiego rozwiązania tylko wtedy, gdy posiadamy przeglądarkę Chrome. Jak więc wykorzystać taką opcję? Otwieramy aplikację Chrome, wyszukujemy zdjęcie, które nas interesuje, a następnie klikając na nie i przytrzymując myszką, wybieramy opcję wyszukaj ten obraz w Google.
Czy wyszukiwanie obrazem jest bezpieczne?
Może nam się wydawać, że przesyłając zdjęcia do Google, może to znacząco wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Bo co w końcu dzieje się z obrazami, które wysyłamy? Wszelkie przesłane obrazy przechowywane są przez Google przez siedem dni, a następnie one znikają. Oznacza to, że nasze zdjęcia w żadnym wypadku nie będą znajdowały się w historii wyszukiwania i nikt inny nie będzie miał do nich podglądu.
Google Grafika a pozycjonowanie strony
Wielu z nas wykorzystuje Google Grafika, aby zwiększyć swoją oglądalność, to znaczy aby jak najwięcej osób weszło na daną stronę. Czy tutaj też możemy postawić na pozycjonowanie, tak, jak to ma miejsce w tym klasycznym wydaniu? Tak, ale nie jest to łatwe. Co należy więc zrobić? Wstawiane zdjęcie musi przede wszystkim zawierać słowa kluczowe lub opisaną tematykę zdjęć. Należy to umieścić w znaczniku ALT w kodzie obrazka. Koniecznie należy także optymalizować obrazy pod kątem SEO w kwestii wielkości obrazu. Dobrze, aby te były widoczne i dość duże, ale odpowiednio ,,odchudzone” w specjalnym programie. Wpływa to bowiem na szybkość ładowania strony. I na koniec, istotne znaczenie ma także połączenie na stronie obrazu z tekstem, tak, aby całość odpowiednio była ze sobą połączona.
Podsumowanie – czyli dlaczego warto korzystać z wyszukiwania obrazem?
Korzystając z danego rozwiązania, rzeczą najważniejszą jest to, aby postawić na coś, co okaże się być dobrym wyborem. Każda z opcji pozwala nam osiągnąć zamierzone korzyści, dlatego też wybieramy to, co niesie za sobą pewne zalety. Jeśli chodzi o wyszukiwanie obrazem, jest to opcja niezwykle korzystna, z jakiej na pewno warto skorzystać. Google Grafika może być wykorzystywana do wielu celów. Jest to idealna baza informacji, jak również i prawdziwa kopalnia zdjęć. Na tej podstawie można dotrzeć do stron, sklepów i innych witryn, na których znajdziemy konkretnie dane rozwiązania. W przypadku zaś autorów zdjęć, to najlepszy sposób na to, by sprawdzić, czy bez pozwolenia nasze zdjęcia nie są wykorzystywane przez inne osoby. A jeśli chodzi o pozycjonowanie strony, to możliwość dotarcia do jak największej grupy potencjalnych odbiorców.
Każdy, kto tylko postawi na Google Grafika i wyszukiwanie obrazem, z pewnością będzie z tej opcji bardzo zadowolony. Grunt to wybrać to, co zapewni nam 100% pełnego zadowolenia i maksymalnej satysfakcji.