fbpx

USP Marketing - co to jest?

Marketing

USP Marketing – co to jest? Strategia oparta na Unique Selling Proposition (USP) ma aktualnie coraz więcej orędowników. Okazuje się, że konkurencja jest spora. W dzisiejszych czasach nie wystarczy napisać, że dany produkt jest porządny i tani itp. To za mało, by liczyć na spore zainteresowanie. Dlatego właśnie marketing bazujący na USP osiąga tak dobre efekty…

Warto pozytywnie się wyróżniać na tle konkurencji

Unique Selling Proposition to unikalna cecha oferty, produktu itp. To czynnik, który wyróżnia nasz asortyment. Aktualnie konkurencja jest bardzo duża. Tak naprawdę zwiększa się ona rok po roku kalendarzowym. Nie da się ukryć, że ta sytuacja raczej w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie. Wszak cały czas jest wiele osób, które chętnie chcą zakładać własne firmy. Z racji tego, że nie brakuje rywalizacji, jest coraz trudniej o satysfakcjonującą sprzedaż i tym samym dobre wyniki finansowe. Dlatego właśnie coraz większe znaczenie ma strategia marketingowa opierająca się na USP. O co tutaj dokładnie chodzi? Cała idea polega na tym, by odpowiednio promować własne produkty albo świadczone na rzecz Klientów usługi. Obecnie możesz swobodnie zdecydować się na bardzo duży wybór. Tak naprawdę w każdej branży. Te same hasła reklamowe nie robią już zatem żadnego wrażenia. Tutaj chodzi natomiast o to, by znaleźć takie cechy, które będą pozytywne, a których nie posiadają produkty innych firm (albo nie zostały one dokładnie wyszczególnione). Klient ma mieć poczucie, że rzeczywiście warto stać się posiadaczem danego gadżetu itd. Ze względu na unikatowe, jedyne w swoim rodzaju cechy. Tak samo jest jeśli chodzi o usługi. Na pewno działania w ramach tej strategii muszą być dobrze przemyślane. Warto kooperować z fachowcami np. z Wild Moose. Oni, bazując na swoich doświadczeniach, będą w stanie szybko wydobyć z produktów to, co najlepsze. Podejmowane działania powinny być przekonujące, ale jednocześnie nieagresywne. Nie powinno się np. atakować konkurencji itd. Takie kroki mogą bowiem przynieść odwrotne skutki do zamierzonych. Warto skoncentrować się na sobie i własnej ofercie. To powinno spowodować większe zainteresowanie produktami i bardziej zadowalające zyski.

Cena nie zawsze jest najważniejsza

Wiele osób początkujących błędnie podchodzi do tego zagadnienia. Większość jest zdania, że dla Klientów w głównej mierze liczą się warunki finansowe. Ok, ta sprawa jest istotna. Ludzie patrzą na to, ile muszą zapłacić, by otrzymać konkretne produkty albo skorzystać z danej usługi. W ramach tego modelu marketingowego chodzi jednak o coś innego. Działania dążą do tego, by dana osoba była przekonana, że warto mieć dany produkt np. ze względu na unikatowe cechy. Wbrew temu, co niektórzy sądzą, aspekt psychologiczny ma tutaj spore znaczenie. Wiele osób wybiera określone produkty ze względu na to, że są one jedyne w swoim rodzaju. Przez to można poczuć się na swój sposób wyjątkowo. Jeśli ktoś będzie bazował głównie na tym, że ma najniższe ceny na rynku, to daleko na tym (paradoksalnie) „nie zajedzie”. Wszak niektórzy mogą dojść do wniosku, że niska cena równa się kiepskiej jakości, prawda? Jeśli zatem ktoś używa tego argumentu, to jednocześnie musi przekonać Klientów, że ceny są co prawda niskie, ale dany produkt jest bardzo solidny i będzie służył długimi latami itd.

Jak skutecznie działać w tym temacie?

Zastanawiasz się, jak określać cechy danego produktu? Co jest ważne, by ta strategia marketingowa przynosiła konkretne efekty? W postaci większej liczby Klientów i bardziej satysfakcjonujących wyników finansowych? Na pewno chodzi o to, by definiować unikatowość odważnie. Konkretne hasła mają trafiać do świadomości Klientów. Liczy się jednak przede wszystkim to, by te argumenty można było bez żadnego problemu obronić. Jeśli zatem piszesz, że dany produkt jest wyjątkowy, to od razu zaznacz, dlaczego tak jest. Warto mieć konkretne dowody. W tym aspekcie nie można działać na bazie półprawd itd. Warto także dokładnie przygotować się do wdrażania określonej strategii. Aby określać unikalne cechy produktów, trzeba w ogóle wiedzieć, na czym najbardziej zależy Klientom. W związku z tym warto dokładnie określić grupę docelową i zastanowić się, co dla tych osób jest najważniejsze. Takie połączenie daje potem najlepsze efekty. Chodzi o to, by trafiać w gusta potencjalnych Klientów. Pamiętaj także o tym, by dokładnie sprawdzać działania konkurencji. Chcesz napisać, że Twoja firma jako jedyna w branży dostarcza zamówione produkty (np. do godziny 10:00) jeszcze tego samego dnia? Warto sprawdzić, czy inne podmioty też nie mają tego w swojej ofercie. Jeśli Klient dowie się, że dana usługa wcale nie jest unikatowa, pomimo zapewnień, to może poczuć się rozczarowany. To natomiast na pewno nie służy budowaniu odpowiednich relacji na lata. Działania powinny być natomiast podejmowane pod względem dłuższej perspektywy czasu. Musisz nie tylko przyciągać do siebie Klientów, ale także od razu zastanowić się nad tym, jak ich utrzymać. W tym celu slogany zastosowane w obrębie tej strategii marketingowej muszą być nie tylko chwytliwe, ale przede wszystkim zgodne ze stanem faktycznym.

    FORMULARZ KONTAKTOWY

    Czy jesteś ciekaw naszej oferty?

    Jeśli tak skontaktuj się z nami!