fbpx

Marketing narracyjny - jak budować historię?

Marketing


Marketing narracyjny – jak budować historię? W dzisiejszych czasach marketing odgrywa ogromną rolę w przedsiębiorstwach. Każdego roku nawet największe firmy przeznaczają część zysków na działania reklamowe. Dość dużą popularnością cieszy się marketing narracyjny, który wyróżnia się spośród pozostałych metod. Czym jest marketing narracyjny? Dlaczego marketing narracyjny jest tak silny? W jaki sposób zbudować zaufanie do sprzedawcy? Jak napisać skuteczny storytelling? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czym jest marketing narracyjny?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, czym tak właściwie jest marketing narracyjny. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na jego zdefiniowanie, wówczas z całą pewnością moglibyśmy stwierdzić, że jest to próba oddziaływania na klientów za pomocą opowieści. W praktyce jest to trudna sztuka wzbudzania emocji czy też wyobraźni danego słuchacza. Nie da się ukryć, że zdecydowana większość z nas uwielbia słuchać opowieści. Nie ma w tym niczego dziwnego- lubimy interesować się otaczającym nas światem i historiami, które przydarzyły się innym. Niekiedy jesteśmy w stanie się z nimi identyfikować, bowiem ostatnimi czasy lub kiedykolwiek przeżyliśmy podobne emocje. 

Dlaczego marketing narracyjny jest tak silny?

Marketing narracyjny przez wielu specjalistów nazywany jest sprzedażą bez sprzedaży. Współcześnie regularnie jesteśmy atakowani różnorodnymi ofertami sprzedażowymi. Co więcej, reklamy docierają do nas niemalże z każdej strony – zauważamy je nie tylko w telewizji, ale również w radiu, Internecie czy też w prasie. Aktualnie dominują szybkie i dość powierzchowne przekazy- trudno się przez nie przebić. Dlatego kluczowa jest kwestia zainteresowania klienta. Musimy wyróżniać się spośród pozostałych, aby to właśnie na nas zwrócono uwagę. Marketing narracyjny zachęca do kupna produktu/usługi poprzez ciekawą opowieść. W pierwszej kolejności zajmiemy się przykładem walizki. Jeśli będziemy chcieli ją sprzedać wykorzystując marketing narracyjny, wówczas odwołamy się do tego, że produkt jest wysokiej jakości. Dodatkowo możemy stwierdzić, że marka jest w pełni sprawdzona i uznana. W międzyczasie powinniśmy „przemycić” historię, że wszystkie podróże odbywaliśmy właśnie z tą walizką. Opowiedzmy o kilku ciekawych incydentach, które nam się przydarzyły podczas zwiedzania poszczególnych lokalizacji. Z pewnością zainteresuje to potencjalnego klienta. Jest to co prawda pewna forma sprzedaży, jednakże nie jest to technika, która oddziałuje w sposób nachalny czy też bezpośredni. Pomimo wszystko możemy być pewni tego, że marketing narracyjny wzbudzi w zdecydowanej większości przypadków pozytywne emocje u odbiorcy, jednocześnie spowoduje duże zaangażowanie. Niekiedy strzałem w dziesiątkę może być wykorzystanie opozycyjnej opowieści. Przykładowo możemy wspomnieć o tym, że podróżowaliśmy z walizkami innej firmy i podczas podróży natknęliśmy się na wiele problemów z zapinaniem. 

W jaki sposób zbudować zaufanie do sprzedawcy?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kiedy opowiadamy historie ze swojego życia i rozmawiamy o własnych doświadczeniach, wówczas naturalnie wzbudzamy do siebie zaufanie. Jest to dla nas duża korzyść, tym bardziej, jeśli jesteśmy przedstawicielem danej marki czy też określonego produktu. Jeśli klient nam zaufa, wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo tego, że zdecyduje się na zakup. Dlatego tak ważna jest kwestia tego, aby powiązać sprzedawcę z konkretnym produktem (w naszym przypadku była to walizka przeznaczona do podróży). Podjęcie ostatecznej decyzji przez klienta jest znacznie łatwiejsze. Osoba będzie się zastanawiać, jak będzie wyglądać podróż z taką walizką. Rozpoczną się wyobrażenia co stanie się w sytuacji, kiedy zostanie zakupiona walizka innej firmy i podczas podróży zepsuje się zapięcie. Marketing narracyjny umożliwia samodzielne wyciągnięcie trafnych wniosków z opowieści, która została przedstawiona jakiś czas temu. 

Jak napisać skuteczny storytelling? 

Nie możemy zapominać o tym, że nie każdy marketing narracyjny będzie dla nas skuteczny. Okazuje się, że wyróżnić możemy wiele czynników, które sprawią, że niektóre treści doskonale sprawdzą się jako storytelling w reklamie. Przede wszystkim marketing narracyjny powinien być interaktywny. Ważna jest zatem nie tylko sama historia, ale również kontakt z drugą osoby. Wcześniej wspomniana strategia marketingowa opiera się na słowach. Powinny być one dobrane w odpowiedni sposób. Doskonale wykorzystują to chociażby politycy, którzy chcą przekonywać o swoich racjach. Marketing narracyjny wykorzystuje werbalne, a także te pozawerbalne formy komunikacji, czyli wokalizację, gesty, ruchy. Wbrew pozorom dodatkowa ekspresja ma ogromne znaczenie. Wszystkie te elementy są w stanie ubarwić historię i sprawić, że jeszcze bardziej zakorzeni się w umyśle. Storytelling musi pobudzać wyobraźnię słuchaczy- tylko wtedy jest skuteczny i ma jakikolwiek sens. 

    FORMULARZ KONTAKTOWY

    Czy jesteś ciekaw naszej oferty?

    Jeśli tak skontaktuj się z nami!