fbpx

Jak zacząć pracę w SEO?

Audyt SEO

Jak zacząć pracę w SEO? Pozycjonowanie stron internetowych cieszy się ogromną popularnością wśród firm, dlatego też coraz więcej osób chciałoby rozpocząć pracę w tej dziedzinie. Choć początki nie są łatwe, z czasem można stać się prawdziwym specjalistą do spraw SEO. Jak zacząć karierę w tej branży? Gdzie szukać pierwszej pracy?

Odpowiednie przygotowanie kluczem do sukcesu

SEO to dziedzina, w której trudno jest podjąć zatrudnienie, jeśli nie posiadamy żadnego przygotowania merytorycznego. Choć pozycjonowanie stron skupia się głównie na kwestiach praktycznych, teoria również będzie nam potrzebna. Dlatego też na początek zdobądźmy odpowiednią wiedzę, dzięki której będziemy konkurencyjni na rynku pracy. Czytajmy różnego rodzaju literaturę fachową – ważne, aby była ona wydana w ciągu ostatnich lat, gdyż tylko takie pozycje zawierają aktualne informacje. Ponadto, bierzmy udział w webinarach, kursach czy szkoleniach, które ukierunkowane są nie tylko na suchą teorię, ale również na praktykę. W internecie możemy też znaleźć ciekawe materiały szkoleniowe, jednak muszą one pochodzić z pewnych źródeł. Blogi specjalistów zdecydowanie warto czytać, jednak są i takie strony, które zawierają nieprawdziwe informacje na temat pozycjonowania stron. Dobrze więc sprawdzić, kto jest autorem danego wpisu bądź danego bloga, aby mieć pewność, że zbieramy wyłącznie wartościowe informacje.

Ścieżka kariery specjalisty SEO

Jak zacząć pracę w SEO? Bardzo często karierę rozpoczynamy już w momencie zdobywania wiedzy teoretycznej, choć często nieświadomie. Robimy to poprzez tworzenie własnych blogów bądź stron internetowych, które pozycjonujemy metodą prób i błędów. Tego typu witryna stanowi nasze swoiste portfolio, które będzie przydatne w momencie ubiegania się o pracę. Zazwyczaj, gdy chcemy podjąć zatrudnienie w branży, będziemy musieli rozpocząć od krótkiego stażu. Oferują go na przykład agencje marketingowe – często ma on charakter bezpłatny, lecz nie trwa dłużej, niż 2-3 miesiące. Następnie możemy podjąć pracę na stanowisku junior seo specjalist, czyli młodszego specjalisty. Pod opieką będziemy mieli mniejsze strony internetowe, czasem także mniejsze sklepy internetowe. Jako samodzielni specjaliści będziemy współpracowali z copywriterami, grafikami czy informatykami, którzy razem z nami będą zajmować się pozycjonowaniem stron internetowych większego formatu. Zazwyczaj na awans możemy liczyć po około roku lub po dwóch latach pracy. Ważne, aby w między czasie zdobywać nowe umiejętności, na przykład z zakresu PHP czy CSS. Natomiast jako starsi specjaliści do spraw SEO będziemy samodzielnie nadzorować większe projekty, możemy również zarządzać zespołem podległych nam pracowników. Wiele zależy od polityki organizacyjnej i struktury firmy, w jakiej podejmujemy zatrudnienie. Niemniej jednak, każdorazowo będziemy musieli zacząć od najniższego szczebla, tak aby po kolei piąć się do tych najwyższych. W niektórych firmach nie praktykuje się zatrudniania stażystów – od razu możemy liczyć na stanowisko młodszego specjalisty SEO. 

Specjalista SEO, a własna działalność gospodarcza

Niektórzy specjaliści SEO nie chcą podejmować zatrudnienia w korporacjach, decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej. Z formalnego punktu widzenia nie ma ku temu żadnych przeszkód. Jest to zawód nieregulowany, dlatego działalność w tym zakresie może prowadzić każdy, nawet osoby, które nie posiadają żadnego doświadczenia zawodowego. Głównym zadaniem właściciela firmy jest pozyskanie klientów, którzy chcą zoptymalizować swoją witrynę internetową. Zadanie to wydaje się proste, lecz w rzeczywistości musimy przekonać potencjalnych klientów, że posiadamy warsztat, dzięki któremu spełnimy ich oczekiwania. Najczęściej na założenie własnej działalności gospodarczej decydują się osoby, które mają już jakieś doświadczenie zawodowe, zdobyte na przykład w agencji marketingowej bądź podczas stażu. Jeśli jednak czujemy się mocni w tej dziedzinie, to nie ma żadnych przeszkód, aby pominąć etap pracy na etacie i założyć własną firmę niemalże od początku.

Freelancer SEO – czy to się opłaca?

Osoby, które posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, lecz nie chcą zakładać firmy, mogą pracować jako freelancerzy. Nie są one zatrudnione w ramach etatu, nawiązują jedynie współpracę z firmami na podstawie umów cywilnoprawnych. Tego typu rozwiązanie z pewnością daje dużo swobody i możliwości, jednak z drugiej strony nie daje nam poczucia bezpieczeństwa. Freelancerzy, podobnie jak osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, muszą we własnym zakresie pozyskiwać klientów. Dla wielu osób nie jest to forma pracy na stałe, gdyż nie daje poczucia stabilności. Niemniej jednak bycie freelancerem „po godzinach” daje możliwość, aby dorobić sobie do pensji. Z drugiej strony jest to dobre rozwiązanie dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą podjąć stałego zatrudnienia, lecz chcą pracować zawodowo. Najczęściej decydują się na to młode mamy, studenci czy osoby, które z innych powodów nie mogą być w pełni aktywne zawodowo przez jakiś czas. 

    FORMULARZ KONTAKTOWY

    Czy jesteś ciekaw naszej oferty?

    Jeśli tak skontaktuj się z nami!