Dlaczego warto stosować marketing relacyjny? Nie da się ukryć, że podczas prowadzenia działań marketingowych znaczenie ma nie tylko krótkoterminowa sprzedaż, ale również przeistoczenie klientów jednorazowych w tych regularnie powracających. Co to jest marketing relacji? Czy zaufanie ma duże znaczenie w przypadku marketingu relacji? Jakie znaczenie ma autentyczność marki? Jakie narzędzia marketingu relacji możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Co to jest marketing relacji?
Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie marketingu relacji, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że zajmuje się on budowaniem długotrwałych relacji, które w sposób szczególny oparte są na zaufaniu. Chodzi przede wszystkim o interakcję, a także o emocjonalny związek klienta z marką. Krótkoterminowa sprzedaż nie jest bowiem satysfakcjonująca. Marketing relacji w dużym stopniu przyczynia się do sprzedaży. Jak to jest możliwe? Otóż polega on na tym, że jeszcze lepiej poznajemy i rozumiemy naszego klienta. W konsekwencji możliwe jest proponowanie trafniejszych i spersonalizowanych ofert. W tym celu wykorzystuje się zindywidualizowaną komunikację, która skupiona jest przede wszystkich na potrzebach naszych klientów. Różni się ona od doskonale nam znanej komunikacji masowej, która polega na przesyłaniu tych samych treści do dużej grupy użytkowników- jest to znacznie mniej skuteczny sposób marketingu. Przede wszystkim powinniśmy sobie uświadomić, że marketing relacji opiera się na utrzymywaniu klienta. Zdobycie nowego konsumenta w tym przypadku nie ma tak dużego znaczenia. Oczywiście prowadzi to chociażby do oszczędności, bowiem dbanie o klienta jest kilkukrotnie tańsze niż pozyskanie nowego. Poza tym warto pamiętać, że klient regularnie do nas powracający wyda ostatecznie znacznie więcej pieniędzy na nasze produkty w dłuższej perspektywie niż jednorazowy klient, co jest potwierdzone wieloma badaniami. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że wartością lojalnych klientów jest większa przewidywalność zakupów- oczywiście ułatwia to w dużym stopniu planowanie. Godne uwagi jest to, że klient powracający jest w stanie zarekomendować firmę innym osobom- jest to bezpośrednio związanie z silnym stosunkiem emocjonalnym do marki.
Czy zaufanie ma duże znaczenie w przypadku marketingu relacji?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie w przypadku marketingu relacji ma zaufanie. Nie trzeba być specjalistą, aby móc stwierdzić, że wejście w głębszą relację jest znacznie trudniejsze, jeśli nie jesteśmy w stanie zaufać drugiej stronie. Dotyczy to oczywiście relacji marki z klientem. To właśnie dlatego kwestia budowania zaufania do swojej firmy ma tak duże znaczenie w praktyce. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest zatem transparentność. Jej wyrazem jest popularna koncepcja szklanego pudełka. Okazuje się, że funkcjonowanie firmy, która znajduje się w szklanym pudełku, jest znacznie korzystniejsze, bowiem klienci mają świadomość, że nie ma ona nic do ukrycia. W końcu nie izoluje się od swoich klientów. Takie podejście wiąże się jednak z koniecznością wykonywania etycznie nienagannych czynności. Ważny jest przykładowo proces pozyskiwania materiałów. Marka powinna być na każdym kroku szczera z klientami. Jakiekolwiek próby wprowadzenia ich w błąd wiąże się z upadkiem wizerunkowym. W dzisiejszych czasach, kiedy social media cieszą się tak dużą popularnością, wszelkie przekręty będą ujawnione w błyskawicznym tempie.
Jakie znaczenie ma autentyczność marki?
Istotna jest kwestia tego, aby naszej marce nadać ludzką twarz. Warto zatem pokazać, że firmą sterują prawdziwe persony, które posiadają indywidualne cechy i zainteresowania. W konsekwencji stajemy się bliżsi dla klientów, dzięki czemu mogą się oni z nami identyfikować. W jaki sposób możemy jednak tego dokonać? Jedną z możliwości jest zaprezentowanie sylwetek kadry pracowniczej. Możliwe jest także dopuszczenie do głosu tych osób, m.in. poprzez możliwość prowadzenia blogów. Umożliwia to skuteczne budowanie więzi pomiędzy pracownikami i klientami. Humanizować markę możemy również za pośrednictwem treści. Firma powinna wydawać się przede wszystkim ludzka.
Jakie narzędzia marketingu relacji możemy wyróżnić?
Jeśli zależy nam na wartościowej relacji z klientami, wówczas powinniśmy skupić się na odpowiedniej obsłudze klienta. Należy pamiętać o tym, że każdy z konsultantów jest twarzą marki- to właśnie z nim klient ma bezpośredni kontakt. Nie bez znaczenia jest przeszkolenie personelu, a także wykorzystywanie życzliwych procedur. Kolejnym narzędziem jest content marketing. Warto dostarczać klientom wartościowe treści, dzięki czemu zostanie stworzona relacja wzajemności. Niekiedy klient będzie odczuwał silną potrzebę do skorzystania z naszej oferty w ramach zrewanżowania się za interesujący content. Trzecim narzędziem są social media. Pamiętajmy o zachowaniu swobodnego charakteru komunikacji. Skutecznym rozwiązaniem jest również reagowanie na wszelkie komentarze.