Oklejanie samochodów – jak to się robi? Współcześnie coraz częściej szukamy bardziej innowacyjnych i mniej typowych form reklamy. Podczas gdy najchętniej korzystamy z reklamy czysto internetowej, ta „fizyczna” wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością. Zwłaszcza właśnie w tych niestandardowych formach. Jedną z tych najlepiej sprawdzających się w marketingu, a przede wszystkim przykuwających oko, jest oklejanie samochodów. Na czym ono jednak tak właściwie polega? Czy można się na nie zdecydować bez uprzedniego przygotowania? O tym wszystkim postaramy się powiedzieć w dzisiejszym wpisie.
Jak przygotować samochód do oklejania?
Istnieje wiele rzeczy, które powinniśmy wiedzieć, jeśli do tej pory nie mieliśmy do czynienia z czymś takim jak oklejanie samochodów. Jak się to robi? Zanim to sobie wyjaśnimy powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że najbardziej istotne jest odpowiednie przygotowanie samochodu do przejścia przez cały ten proces. Tylko wtedy będziemy mogli mieć pewność, że folia będzie się na nim idealnie trzymała, ale też doskonale do niego przylegała – bez żadnych niedociągnięć oraz widocznych fałd.
Podstawą jest dokładne, skrupulatne i kompleksowe umycie auta. Niedopuszczalne jest to, żeby znajdował się na nim jakikolwiek kurz czy brud. Warto tutaj zainwestować w usługi profesjonalnej myjni, która zajmie się tym całościowo. Nadwozie już umytego samochodu powinniśmy odtłuścić, pozbywając się tym samym pozostałości szamponu, kurzu i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.
Umyty i dopieszczony samochód jest już gotowy do oklejania. Można więc przejść do kolejnych jego etapów.
Jakie są kolejne jego kroki?
Mając już przygotowany samochód do oklejania, powinniśmy zająć się tym, aby pokryć ją folią. Jest to proces wymagający uwagi i bardzo dużej skrupulatności, ale też wcześniejszego przygotowania. Podzielić go można na kilka kroków.
- Przygotowanie projektu folii. To jeden z najważniejszych etapów, przez który można (a nawet powinno się) przebrnąć jeszcze przed przygotowaniem samochodu do obklejania. Projekt reklamy zdefiniuje ostateczny wygląd samochodu. Odpowiednio wybrana agencja interaktywna przygotuje go w sposób profesjonalny, przy okazji dbając o przedstawienie go na wizualizacjach. Aktualnie dostępna technologia pozwala pokazać folie dokładnie na naszym samochodzie.
- Wybór odpowiedniego rodzaju folii. Na rynku istnieją aktualnie dwa rodzaje folii. Ta sztywna przeznaczona jest do powierzchni płaskich, w związku z czym nadaje się przede wszystkim na powierzchnie płaskie (na przykład przy busach). Gorzej sprawdza się w wypełnianiu głębokich przetłoczeń – chociażby tych obecnych w okolicach klamki. Jest bardzo wytrzymała, a przy okazji i tania. Wymaga jednak dużego doświadczenia ze strony osoby kładącej ją. Jest ona najczęściej używaną folią do reklam. Folia drugiego rodzaju, tak zwana wylewana, jest bardziej elastyczna i potrafi pokryć każdą powierzchnię samochodu w sposób bardzo precyzyjny. Można ją dowolnie układać i jest niesamowicie cienka. Nakłada się ją wyłącznie na ciepło. Jest folią, którą najczęściej stosuje się do kompletnego pokrywania karoserii samochodu nowym kolorem.
- Naklejenie folii. Folię naklejamy na samochód na ciepło. Dzięki zachowaniu ciepła folia jest w stanie złapać odpowiednią przyczepność do karoserii, ale też pokryć ją w sposób całościowy. „Oblewa” ją, nie pozostawiając żadnego wolnego miejsca, a przede wszystkim wyglądając bardzo naturalnie.
- Pozbycie się bąbelków. Dokładnie tak jak w przypadku przyklejania dodatkowego szkła na telefon czy klejenia tapety na ścianę, pod powierzchnią folii mogą pojawić się bąble powietrza (i zazwyczaj się tak dzieje). Ostatni krok to zatem pozbycie się tych bąbli – koniecznie bezpośrednio po naklejeniu folii. Wtedy też jest to proste i nie wymaga dziurawienia czegokolwiek. Folię dociska się przy pomocy specjalnych tacek, które wygładzają powierzchnię, a przy okazji wyprowadzają bąble poza dno folii.
Pamiętajmy, że o samochód obklejony folią trzeba odpowiednio zadbać. Musimy unikać myjni automatycznych, ale też narażania folii na zbyt duże temperatury i ciśnienie wody (szczególnie po jej brzegach). To mogłoby prowadzić do jej stopniowego zrywania się.
Warto wiedzieć: jeżeli chcemy okleić samochód w sposób profesjonalny i trwały, powinniśmy zainwestować w usługi firmy, która zajmuje się tym w pełni profesjonalnie. Nie polegajmy na tutorialach rodem z Internetu i nie próbujmy robić tego na własną rękę. W zdecydowanej większości przypadków nie przynosi to żadnych efektów.
Podsumowanie
Jedną z najpopularniejszych aktualnie metod na promocję własnej firmy, produktów czy usług jest oklejanie samochodów. Jak to się robi? Cały ten proces nie należy do najbardziej skomplikowanych. Pewne jest jednak jedno – wymaga odpowiedniego przygotowania, niesamowicie dużej precyzji i dbałości o najmniejszy szczegół. Jedna pomyłka w jego trakcie może grozić nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dlatego też najlepiej jest powierzyć cały ten proces profesjonalistom, którzy zagwarantują poprawne wykonanie usługi. Od deski do deski.