BTL marketing- co to jest? W dzisiejszych czasach bardzo często w marketingu używa się reklamy BTL. Jest to wyrażenie stosowane regularnie, jednakże w praktyce tylko niewielka część osób wie, co dokładnie ono oznacza. Czym dokładnie jest marketing BTL? Jakie różnice występują pomiędzy marketingiem ATL i BTL? W jaki sposób wyglądają kampanie z wykorzystaniem marketingu BTL? Jaki będzie dalszy los reklamy BTL? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Czym dokładnie jest marketing BTL?
Marketing BTL (po rozwinięciu skrótu- Bellow The Line) przeznaczony jest dla indywidualnych odbiorców. Są to różnorodne formy promocji, najczęściej wyróżnić możemy jednak ulotki, gadżety reklamowe, reklamę w miejscach sprzedaży, neony, próbki towarów, stoiska. Co ciekawe, reklama BTL to również sposoby internetowe, jak chociażby mailingi reklamowe, pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych, reklama w mediach społecznościowych, tworzenie virali, powiadomienia push, public relations, video marketing. Wszelkie notyfikacje dla konsumentów są nieco bezpieczniejszą formą komunikacji, bowiem nie ma konieczności podawania numeru telefonu czy też adresu mailowego. Nie da się ukryć, że reklama rozwija się bardzo dynamicznie, w konsekwencji zmieniają się zarówno jej formy, jak i same wymagania klientów. Dlatego też tytułowe reklamy przenikają się niekiedy z przeciwnym rodzajem reklamy w mass mediach (ATL). Ze względu na to, że pojawił się Internet, możliwe jest dotarcie z reklamą do indywidualnego użytkownika, jednakże zasięg reklamy BTL jest jeszcze większy niż ATL.
Jakie różnice występują pomiędzy marketingiem ATL i BTL?
Wiemy już, czym dokładnie charakteryzuje się marketing BTL. Warto teraz wskazać podstawowe różnice pomiędzy BTL i ATL. W dzisiejszych czasach są one nieco mniej widoczne, zacierają się, natomiast sztywny podział powoli traci na swoim znaczeniu. Środki przekazu mass media dynamicznie ewoluują, jednakże nadal stanowią duży kawałek reklamowego tortu. Okazuje się, że ATL może być świetnym uzupełnieniem BTL i odwrotnie. Pomimo wszystko nie możemy zapominać, że na reklamę telewizyjną i radiową mogą pozwolić sobie tylko największe firmy. BTL jest natomiast przeznaczone dla początkujących przedsiębiorstw, które dopiero od niedawna pojawiły się na rynku i chciałyby podbić daną branżę. Współcześni konsumenci stają się bardzo wybredni, jednocześnie oczekują dostosowanej oferty reklamowej, która będzie zgodna z indywidualnymi potrzebami. W sposób szczególny powinniśmy zwrócić uwagę na trendy, które pojawiają się w ostatnich latach. Są to przykładowo starannie dopasowane newslettery, monitoring zachowania internautów, komunikacja poprzez powiadomienia push. Specjaliści twierdzą, że spoty radiowe mogą być uzupełniniem działań mających miejsce w mediach społecznościowych. To właśnie dzięki kampanii internetowej jesteśmy w stanie precyzyjnie badać efektywność działań.
W jaki sposób wyglądają kampanie z wykorzystaniem marketingu BTL?
Skoro zdajemy sobie sprawę z tego, jakie różnice występują pomiędzy marketingiem ATL i BTL, warto uzmysłowić sobie, jak wyglądają kampanie z wykorzystaniem marketingu BTL. Doskonałym przykładem może być chociażby promocja fotowoltaiki i żarówek LED. W ramach całego projektu agencja reklamowa zajęła się przygotowaniem różnorodnych materiałów sprzedażowych. Wśród nich warto wyróżnić ulotki, filmy, sms-y i mailingi. Zostało zaprojektowane również stoisko znajdujące się na targach branżowych. Cała kampania była przeprowadzana już od najwcześniejszych etapów kreacji, poprzez wykonywanie grafik, filmowanie, montaż, animacje. Reklama BTL nie składa się zatem jedynie z ulotek reklamowych. Konieczny jest ogrom pracy organizacyjnej, kreatywnej, a także tej strategicznej. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zwrócić uwagę naszych przyszłych klientów wśród tylu konkurencyjnych ofert.
Jaki będzie dalszy los reklamy BTL?
Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach mamy do czynienia ze skomplikowaną i wielostopniową ewolucją środków przekazu. Pomimo wszystko media masowe nadal pełnią ogromną funkcję w świecie medialno-reklamowym. Możemy to zauważyć chociażby po tym, jak wiele reklam jesteśmy w stanie dostrzec zarówno w telewizji, jak i radiu. Co ciekawe, nawet typowa reklama w Internecie umożliwia dotarcie do wielu konsumentów. Dla największych firm z branży motoryzacyjnej lub modowej jest to niezwykle atrakcyjny format komunikacji. Pomimo wszystko łatwo dostrzec, że coraz większe znaczenie mają metody polegające na bezpośrednim dotarciu do konsumenta. Możliwości, jakie dają media społecznościowe, umożliwiają dokładne określenie grupy docelowej. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaobserwować i rozpoznać zachowania naszych odbiorców- pogłębiają one przepaść pomiędzy marketingiem BTL i ATL. W niedalekiej przyszłości oba te pojęcia ulegną prawdopodobnie zespoleniu. Masowy przekaz zostanie natomiast zindywidualizowany i dostosowany do naszych potrzeb.