fbpx

Na czym polega webinar?

Szkolenia

Na czym polega webinar? Webinar stał się w ostatnim czasie bardzo popularnym sposobem zdobywania wiedzy czy uczestniczenia w konferencjach o charakterze szkoleniowym. Choć pojęcie to znamy od dawna, webinary upowszechniły się w czasie pandemii koronawirusa. Czym dokładnie są, jak należy je przeprowadzać i czy są lepsze od tradycyjnych szkoleń?

Czym jest webinar?

Webinar to nic innego, jak spotkanie, szkolenie czy konferencja, którą przeprowadza się online. Ważne, aby miała ona charakter naukowy, co oznacza, że podczas webinaru kursanci mogą pozyskać nową wiedzę bądź umiejętności. Webinary przeprowadzają obecnie centra szkoleniowe, uczelnie wyższe, szkoły czy nawet osoby prywatne, które chcą się podzielić posiadaną wiedzą. Uczestnictwo w nich wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu komputerowego oraz dostępu do internetu. Webinar, co do zasady, nie jest bardzo długim szkoleniem, choć w niektórych przypadkach może trwać nawet kilka godzin. Jak dokładnie wygląda? Otóż uczestnicy webinaru słyszą głos lektora, a także mogą go zobaczyć, dzięki kamerze wbudowanej w laptopa czy w tablet. Prowadzący ma możliwość wyświetlania różnego typu prezentacji czy slajdów. Podczas webinaru kursanci mogą zadawać prowadzącemu pytania – czy to osobiście, czy poprzez dedykowany czat. Zazwyczaj jednak nie widzą pozostałych uczestników szkolenia, a jedynie osobę prowadzącą. 

Czego może dotyczyć webinar?

Początkowo webinary organizowały głównie ośrodki naukowe i uczelnie wyższe, przez co ich celem było przekazanie specjalistycznej wiedzy. Uczestnikami były osoby ze środowiska naukowego, czasami także studenci czy kursanci, którzy chcieli pozyskać wiedzę u źródła. Niemniej jednak z czasem webinary upowszechniły się, przez co obecnie organizują je również firmy, ośrodki szkoleniowe czy nawet osoby prywatne. Mogą one poruszać różną tematykę, choć zwykle skupiają się na jednym, konkretnym zagadnieniu. Przykładowo, webinar dla księgowych może dotyczyć zmian podatkowych w danym roku, natomiast webinar dla pedagogów może poruszać tematykę pracy z dziećmi z autyzmem. Czasami webinary mają charakter dyskusyjny, co oznacza, że nad danym problemem zastanawiają się wszyscy uczestnicy, podając własne pomysły i rozwiązania. Oczywiście, uczestnictwo w tego typu webinarze wymaga posiadania wiedzy na określonym poziomie. Coraz częściej webinary organizują też osoby prywatne – blogerzy bądź influencerzy. Nie mają one wiele wspólnego z wiedzą naukową, poruszając głównie tematy życia codziennego. Tego typu webinary dotyczą na przykład wychowywania dzieci bądź efektywnego inwestowania nadwyżek z domowego budżetu.

Dlaczego webinary zyskały na popularności?

Webinary znamy już od dawna, jednak dopiero w ostatnim czasie zyskały one na popularności. Dlaczego? Przyczyniła się do tego głównie pandemia koronawirusa, podczas której chcieliśmy ograniczać kontakty z innymi do minimum. Tradycyjne szkolenia nie były atrakcyjne, głównie ze względu na liczne obostrzenia sanitarne. Dlatego też popularność zyskały webinary – bezpieczne, a pozwalające pozyskać taką samą wiedzę, na podczas kursów stacjonarnych. Dodatkowo większość z nas czuła potrzebę pozostania w kontakcie z innymi, chociażby w formie online. Stąd popularność webinarów, organizowanych przez blogerów. Dziś wiele osób dostrzega zalety tego rodzaju spotkań internetowych. Przede wszystkim pozwalają one zaoszczędzić mnóstwo czasu, który byłby potrzebny chociażby na dojazd do miejsca, w którym odbywałoby się szkolenie. Z drugiej strony, w webinarach może dziś uczestniczyć każdy, bez względu na miejsce zamieszkania. Tematyka jest bardzo szeroka, zatem każdy może wybrać idealny webinar dla siebie. Luźniejsze spotkania pozwalają nawiązać znajomości branżowe, poruszyć dany problem czy poszukać innowacyjnych rozwiązań. Co istotne, webinary zwykle odbywają się w godzinach popołudniowych, także w weekendy. Stąd też mogą w nich uczestniczyć nawet osoby pracujące bądź opiekujące się małymi dziećmi. Uczestnicy często zyskują dostęp do materiałów szkoleniowych, z których mogą korzystać w dowolnym czasie.

Jak zorganizować webinar?

Organizacja webinaru jest znacznie łatwiejsza, niż zorganizowanie szkolenia stacjonarnego. Należy przede wszystkim opracować tematykę spotkania – nie może być ona zbyt szeroka, bowiem webinary to nie wielogodzinne czy wielodniowe kursy. Najlepiej, jeśli na spotkaniu poruszymy jedno, konkretne zagadnienie. Oczywiście, webinar musimy także odpowiednio rozreklamować. Uczestnictwo w nim może być odpłatne, jednak webinary najczęściej są bezpłatne i mają na celu promocję danego ośrodka szkoleniowego, bloga czy eksperta. Warto ograniczyć liczbę uczestników szkolenia, zwłaszcza jeśli przewidziano w jego programie dyskusję. Dobrze, aby webinar odbywał się w godzinach popołudniowych, a nawet wieczornych. Pamiętajmy, aby wybrać odpowiednią platformę, poprzez którą zorganizujemy webinar. Jest to właściwie najważniejsza kwestia, bowiem bez tego nie połączymy się z innymi uczestnikami. W razie potrzeby warto także opracować materiały szkoleniowe. 

    FORMULARZ KONTAKTOWY

    Czy jesteś ciekaw naszej oferty?

    Jeśli tak skontaktuj się z nami!